بهترین تغذیه برای داشتن گاوهای سالم


تغذیه مناسب برای داشتن گاوهای سالم

بهترین تغذیه برای داشتن گاوهای سالم ،همانطور که می دانید، برای داشتن گاوهای سالم باید تغذیه مناسبی برای آنها فراهم کرد. در واقع پرورش آنها زمانی به نتیجه موثری می رسد که به صورت کاملاً اصولی انجام شده باشد.

بیشتر سوال دامداران این است که بهترین تغذیه برای داشتن گاوهای سالم چیست تا بتوانند به سود بهتری برسد. در حقیقت بخش مهم دامداری و رسیدن به سود دهی بهتر و وزن گیری گاوها تغذیه سالم است.

ما در این مطلب قصد داریم در مورد برنامه غذایی مناسب برای گاوها بپردازیم و بیان کنیم برای رشد بهتر گوساله ها چه تغذیه ای مناسب است.

 

بهترین تغذیه برای داشتن گاوهای سالم

نکته مهم در پرورش گاو

اگر شما قصد دارید، در زمینه پرورش گاو فعالیت کنید یا در این زمینه به دنبال راهکاری باشید که به سودآوری بهتری برسید، باید دو اصل را در پرورش گاو هیچگاه فراموش نکنید. اولین نکته رعایت بهداشت گله می باشد که رعایت این نکته کمک می کند تا سلامت گله را حفظ نمایید و از بروز بیماری‌های واگیردار در بین گله جلوگیری کنید. دومین نکته فراهم کردن بهترین تغذیه برای داشتن گاوهای سالم است. هر چقدر در این مسئله اهمیت بیشتری بدهید، با رشد سریع تر دام ها و پر انرژی بودن آن ها رو به رو خواهید شد.

اگر مشاهده کرده باشید، دام هایی که از نظر بهداشتی پرورش داده شدند و تغذیه مناسبی برای آنها در نظر گرفته شده است، شیر و گوشت با کیفیت تری تولید کرده اند.

در واقع، فراهم کردن تغذیه مناسب برای گله، شیر با کیفیت تر و گوشت مرغوب تر تولید می شود و همچنین سرعت رشد گوساله ها بیشتر می شود و شما می توانید زودتر به فروش گوساله های وزن گرفته شده اقدام کنید.

تغذیه مناسب برای گاو چیست؟

در ادامه مقاله به معرفی انواع برنامه های غذایی برای گاو می پردازیم. بهتر است، شما به‌ عنوان دامدار این موارد را به صورت اصولی در برنامه غذایی گله خود قرار دهید.

 

برنامه غذایی مناسب برای گاو ماده

مهم ترین مواد مورد نیاز که باید در برنامه غذایی گاو شیری وجود داشته باشد، پروتئین است. در واقع حجم زیاد پروتئین در مواد مصرفی گاو شیری باعث می شود باکتری های شکمبه به خوبی رشد کنند.

میزان پروتئین محلول مصرفی در وعده های غذایی گاو شیری باید حدود ۶۰ درصد باشد و همچنین پروتئین غیر قابل تجزیه نیز باید حدود ۴۰ درصد در برنامه غذایی قرار بگیرد.

راهکار مناسب برای تامین میزان پروتئین مورد نیاز گاوهای شیری ارائه کنسانتره دامی می باشد. این ماده غذایی باعث می شود درصد شیردهی گاو های شیری افزایش پیدا کند. اما دقت کنید اگر بیش از اندازه به گاو های شیری کنسانتره دامی داده شود، درصد چربی شیر کاهش پیدا می کند. در این مواقع، ارائه علوفه های باغی در کنار کنسانتره می تواند بهترین راه حل باشد که هم پروتئین مورد نیاز به دام می رسد و همچنین درصد چربی شیر حفظ ‌شود.

 

برنامه غذایی مناسب برای گاو ماده

برنامه غذایی اقتصادی برای گاوهای شیری

برای این که بتوانید یک برنامه غذایی برای گاو های شیری خود تنظیم کنید که هم از نظر اقتصادی به صرفه باشد و هم بتواند نیاز  گاو شیری را تامین کند، باید با توجه به جثه گاو توجه داشته باشید. در حقیقت میزان تغذیه مورد نیاز گاوهای شیری براساس جثه و میزان شیردهی آنها  مشخص می شود و هر چقدر توانایی شیردهی گاو شیری بیشتر باشد، نیاز به تغذیه بیشتر خواهد داشت و باید به میزان بیشتری پروتئین در اختیار آن قرار گیرد.

به طور کلی، برای این که از نظر اقتصادی برنامه غذایی که تأمین می کنید، دارای تنوع باشد در این صورت اشتها دام بیشتر می شود و خوراک های دامی را بهتر جذب می کند.  همچنین سعی کنید برای خوراک دادن به گاو ها زمان مشخصی در نظر بگیرید و مطابق با آن برنامه‌های غذایی را در اختیار آنها قرار دهید.

فراهم کردن علوفه های تازه و ارائه آب سالم به گاوها را هیچگاه فراموش نکنید. با تهیه علوفه تازه و باکیفیت بهترین تغذیه را برای گاو شیری فراهم کنید. همچنین با قرار دادن نمک و مواد معدنی در کنار علوفه، غذای کاملی برای گاوهای شیری به حساب می آید.

برنامه مناسب گاو گوشتی برای تولید گوشت بهتر

همانطور که می دانید، گاوهای گوشتی را به منظور استفاده از گوشت آنها پرورش داده می شود. به همین خاطر، تهیه تغذیه مناسب برای رسیدن به میزان گوشت بیشتر بسیار اهمیت دارد. بنابراین باید تغذیه مناسب را برای رشد آنها فراهم کرد.

راهکار مناسبی که برای رشد سریع تر گاوهای گوشتی وجود دارد این است که در کنار علوفه مرغوب از مکمل های خوراکی نیز استفاده شود. برخی از این مکمل ها شامل آنتی بیوتیک ها، بافرها و غیره می‌باشد که با توجه به توانایی و قدرت گاو گوشتی به آن داده می شود.

همچنین فراموش نکنید، تغذیه مناسب برای گوساله های نر می تواند در زمینه جفتگیری و پروراندن گوساله نقش مهمی داشته باشد. در واقع گوساله های نر باید در کنار کنسانتره از یونجه های خشک نیز تغذیه کنند. در صورتی که علوفه چندان مرغوب در دسترس نباشد، باید در کنار آن از مکمل های پروتئینی استفاده کنید.

به طور کلی، تغذیه گوساله های نر همانند گوساله های ماده بستگی به نوع جثه و وزن آنها دارد. اما روزانه باید  دو و نیم کیلو مکمل انرژی زا مصرف کنند و در فصل های جفت گیری مصرف مکمل های پروتئینی بسیار اهمیت دارد.

 

برنامه مناسب گاو گوشتی برای تولید گوشت بهتر

اهمیت علوفه تازه در رشد گوساله ها

فراهم کردن علوفه تازه برای رشد گوساله ها و تولید شیر بسیار اهمیت دارد. همچنین مصرف علوفه های باغی که دارای رشته های بلند است، در هضم غذای گاوها بسیار کمک می‌کند و باعث نشخوار کردن بهتر آنها می شود. همچنین درصد چربی شیر تولید شده توسط گاو ماده را افزایش می دهد.

همچنین مصرف علوفه تازه باعث می شود، خوراک های آردی در بدن گاو بیشتر بماند و باعث افزایش وزن سریع تر آنها شود.

جلوگیری از کاهش درصد چربی گاو شیری در فصول گرم سال

همانطور که می دانید، در فصل تابستان به خاطر گرمای بیش از اندازه میزان چربی شیر کاهش پیدا می کند که برای جلوگیری از این مشکل باید برای گاوهای ماده علوفه تازه تهیه کرد.

در حقیقت هر چقدر علوفه های تازه بیشتر باشد، درصد چربی شیر افزایش پیدا می کند.

سعی کنید، در فصل‌های گرم سال مواد غذایی که میزان بازی آن بیشتر است، در اختیار دام قرار دهید تا از کاهش ph شکمبه جلوگیری شود. غذاهایی مانند جوش شیرین.

هرگز برنامه غذایی دام را ناگهانی تغییر ندهید.

در صورتی که تصمیم گرفته اید، برنامه غذایی دام را تغییر دهید، این کار را باید به صورت تدریجی انجام دهید و از تغییر ناگهانی برنامه غذایی دام بپرهیزید.

همانطور که گفتیم، برنامه غذایی می تواند برای دام مفید است که دارای تنوع باشد. برای مثال، برنامه غذایی گاو شیری زمانی تکمیل می شود که در کنار علوفه تازه کنسانتره نیز قرار بگیرد.

برای تنظیم برنامه غذایی به نکات زیر توجه کنید:

  • دقت کنید، اگر قصد دارید با علوفه های خشک دام را تغذیه کنید، علوفه به اندازه کافی خورد و ریز شده باشد.
  • با تغییر آب و هوا و تبدیل فصول سال، حتما تغییر های لازم را در مکان نگهداری دام ها ایجاد کنید تا دچار مشکل نشوند.
  • در صورتی که قصد دارید، به گاو شیری مواد غذایی بو دار بدهید، این کار را حدود ۲ الی ۳ ساعت قبل از شیردوشی انجام دهید تا تاثیری بر روی طمع شیر نگذارد.
  • حتما در طول روز آب کافی و بهداشتی در اختیار دام ها قرار دهید.
  • تعداد دفعات تغذیه دام ها را مشخص کنید و مطابق با برنامه وعده های غذایی در اختیار آنها قرار دهید.
  • گاوهای شیری مطابق با مرحله شیردهی آنها دسته بندی نموده و بر اساس نیازشان برنامه غذایی را مشخص کنید.
  • از میزان کافی مواد غذایی در وعده های روزانه اطمینان کامل را به دست آورید.
  • برنامه واکسیناسیون گاو را هیچگاه فراموش نکنید. این کار باعث می شود، از بروز بسیاری از بیماری‌ها در بین گله جلوگیری شود.
  • برای ارائه وعده های غذایی که حاوی ذرات ریز و آردی است، برای به درستی خورد شده و برای جلوگیری از ضایعات حتماً آن را خیس کنید و یا از چسباننده هایی مانند چربی و ملاس استفاده نمایید.

فروش انواع گاوهای شیری و گوشتی

 

فروش انواع گاوهای شیری و گوشتی

 

خوب است در این مقاله در کنار به دست آوردن نکات مفید در زمینه تغذیه سالم گاو با گروه الو گوسفند نیز آشنا شوید. گروه ما یکی از مرکز های معتبر در زمینه فروش انواع دام ها به خصوص گاو و گوساله می باشد.

در صورتی که قصد داشته باشید، گاو شیری و گوشتی خریداری کنید می توانید از گروه ما کمک بگیرید. در سایت تخصصی الو گوسفند تمام دام ها با نژاد های مختلف به فروش می رسد. پس اگر به دنبال نژاد خاصی هستید می توانید با شماره های ثبت شده در داخل سایت تماس بگیرید و با مسئولین فروش ما صحبت کنید.

ویژگی بارز فروشگاه ما ارائه با کیفیت ترین دام های زنده به صورت آنلاین است تا شما به راحتی و اطمینان کامل به صورت غیر حضوری دام خود را خریداری کنید.

کلام آخر

حال که از نحوه ارائه بهترین تغذیه مناسب برای گاو باخبر شده اید، می توانید با خیال راحت در این زمینه فعالیت انجام دهید. فقط کافی است یک مرکز معتبر برای خرید گله بشناسید. پیشنهاد الو گوسفند به شما این است که با مشاورین ما در این حوزه تماس بگیرید و هرگونه سوال و ابهامی که در زمینه پرورش دام برایتان ایجاد شده است، از آنها بپرسید.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید‌

 

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *