بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

معرفی بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا بسیاری از دامداران علاقه مند هستند که در زمینه‌ی پرورش گوسفندان چند قلوزا فعالیت کنند. این گوسفندان با داشتن این ویژگی سود بیشتری برای دامداران دارند.

همانطور که می دانید، گوسفندان از نژادهای مختلفی تشکیل می شوند و هر کدام از آن ها ویژگی ها و خصوصیات ظاهری منحصر به فرد خود را دارند. برخی از نژادها خاصیت چند قلوزایی دارند که می تواند سوددهی مناسب داشته باشند.

در کشورما نیز گوسفندان چند قلوزا وجود دارد که در حال پرورش و نگهداری می باشند. هر کدام از نژاد گوسفندان با توجه به مناطق و آب و هواهای مختلف نگهداری و پرورش داده می شود.

در ادامه این مقاله به بررسی یک سری از نژادهای چند قلو زا در کشور ما آشنا می شویم.

معرفی بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

 

همانطور که می دانید، بخش بیشتر گوشت مورد نیاز کشور ما از طریق پرورش گوسفند تامین می شود و به همین خاطر باعث شده است پرورش گوسفند در کشور ما از اهمیت بسیاری برخوردار باشد. هم چنین در کنار استفاده از گوشت گوسفندان می‌توان از شیر و پشم آنها نیز بهره مند شد.

برای رسیدن به بهترین نتیجه از پرورش گوسفند، باید یک سری اصول را رعایت شود تا از انواع بیماری ها در امان بمانند و بهترین روند رشد را داشته باشند و همچنین تعدادشان افزایش پیدا کند.

متاسفانه بسیاری از دامداران بدون رعایت کردن یک سری نکات بهداشتی و واکسینه نکردن دام به منظور جلوگیری از انگل با ضررهای مالی روبرو می شوند که در چنین شرایطی تولید مثل گوسفندان کمتر از حد ایده آل است.

در ادامه با بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا آشنا می شویم تا در هنگام خرید هر یک از آن ها را انتخاب کنید و به سود خوبی برسید.

نژاد افشاری

یکی از نژادهای بسیار خوب کشورمان، نژاد افشاری است که بسیار به صرفه است. این نژاد جز نژادهای گوشتی با کیفیت و بسیار مرغوب است. توانایی این نژاد بسیار بالاست و می تواند در شرایط سخت و مناطق سرد سیر به خوبی رشد کند.

نژاد افشاری به خاطر تولید گوشت و پشم مناسب جزء یکی از پرفروشترین گوسفندان در کشور ما قرار دارد و اکثر دامداران ترجیح می‌دهند این دام را برای پرورش انتخاب کنند.

پشم این گوسفند در صنعت قالیبافی مورد استفاده قرار می گیرد.

این نژاد در کشور ما در مناطق های مختلف مانند آذربایجان غربی، کرمانشاه و تهران پرورش داده می شود. اما اصالت آن به شهر زنجان بر می گردد.

ویژگی های بارز این نژاد شامل موارد زیر است:

 • قدرت دو قلوزایی
 • قوچ و میش آن بدون شاخ است
 • پاها، گردن و پشت گوسفند بدون پشم است.
 • قوچ افشاری دارای گردنی ضخیم و قوی است.
 • انحنای روی دماغ قوچ افشاری می تواند آن را از دیگر نژادها جدا نمود.
 • رنگ پشم این نژاد قهوه ای تیره و روشن و تعدادی کمی از نیز به رنگ سفید دیده شده است.

 

نژاد افشاری

نژاد قشقایی

نژاد قشقایی در استان فارس پرورش داده می شود و این نژاد جزء دسته نژادهای گوشتی قرار دارد و در برابر سرما و گرما توان بدنی مناسبی از خود نشان داده است. این نژاد توانایی دوقلوزایی و حتی سه قلو زایی را نیز دارد و میزان زایش آن بالای ۸۰ درصد می‌باشد و احتمال باروری آن ۹۶ درصد است. فصل زایش این نژاد در فصل های زمستان و پاییز می باشد.

خصوصیات ظاهری این نژاد به شامل موارد زیر است:

 • این نژاد از زمان تولد به رنگ قهوه ای می باشد اما هرچه بزرگتر شود، پشم آن به رنگ شکری تغییر رنگ می دهد.
 • دارای دنبه بسیار گرد و کوتاه می باشد .
 • سر و کله ای کاملا کشیده دارد.
 • پشم نژاد قشقایی بیش از یک کیلوگرم است.

نژاد مهربان

یکی از بهترین نژاد های ایرانی نژاد مهربان است که ویژگی های منحصر به فرد و قابلیت چند قلوزایی دارد و جز یکی از بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا می باشد. همچنین نژاد گوسفند مهربان یکی از پرجمعیت ترین نژاد گوسفند ایرانی شناخته می شود‌ و اصالت آن مربوط به استان همدان است. اما در استان های زنجان و کردستان نیز یافت می‌شود.

نژاد مهربان جزء دسته گوسفندانی می باشد که در شرایط خاص آب و هوایی پرورش داده می شود و اگر شرایط آب و هوایی مناسب باشد، رشد مناسبی خواهد داشت.

گوسفندان از نژاد مهربان را می توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول به منظور تولید گوشت پرورش داده می شود و دسته دوم، بمنظور استفاده از شیر آن و تهیه محصولات لبنی است. در دسته اول، گوسفندان نر قرار دارند و در گروه دوم گوسفندان ماده مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های منحصر به فرد نژاد مهربان شامل موارد زیر است:

 • سر و صورت این نژاد مهربان بدون پشم است.
 • دارای دنبه ای دوکی شکل و S مانند است.
 • رنگ پشم آن به رنگ های قهوه ای روشن تیره و سیاه می باشد.
 • بیشتر قوچ نژاد مهربان دارای شاخص است اما میش مهربان شاخ ندارد.
 • احتمال چند قلو زایی نژاد مهربان ۱۳ درصد می باشد.

نژاد سافولک

نژاد سافولک جز یکی از مشهورترین نژادهای گوسفندی در کل دنیا می باشد که در کشور فرانسه مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. میزان چند قلوزایی آن بیش از ۱۰۰ درصد است. درصد رشد آن بسیار بالاست  و به خاطر تولید گوشت باکیفیت، جز بهترین نژاد گوسفندی در کل اروپا و تمامی جهان شناخته شده و مورد علاقه بسیاری از دامپروران قرار گرفته است. یکی از ویژگی بارز این نژاد این است که درصد چربی گوشت آن بسیار پایین است.  به خاطر همین، گوشت این نژاد بسیار با کیفیت و خالص  است.

در این چند سال اخیر این نژاد خارجی نیز در کشور ما پرورش داده می شود. در صورتی که قصد دارید این نژاد گوسفند را پرورش انتخاب کنید، برای خرید بره های سالم آن باید هزینه زیادی در نظر بگیرید.

ویژگی های بارز نژاد سافولک شامل موارد زیر است:

 • بره این نژاد دارای وزنی بین ۷۰ الی ۱۴۰ کیلوگرم است.
 • در طول روز می‌تواند حدود ۳۰۰ گرم اضافه وزن داشته باشد.
 • در دوره ۷۰ روزه حدود ۳۰ الی ۳۳ کیلوگرم وزن اضافه می کند.
 • قوچ این نژاد بین ۱۲۰ الی ۱۳۵ کیلوگرم وزن دارد و وزن میش آن نزدیک به ۹۰ کیلوگرم است.
 • ویژگی ظاهری شامل پاها و صورت سیاه رنگ است و دارای پشم متوسطی می باشد.

جیره فلاشینگ و تاثیر آن در دو قلوزایی گوسفندان

جیره فلاشینگ چیست؟ این سوالی است که برای بسیاری از دامپروران پیش می‌آید.

این روش باعث می شود قابلیت چند قلو زایی در میش ایجاد شود. تنها کافی است این روش را برای گوسفندان ماده اعمال کنید تا آنها در هر نژادی که هستند، بره های دو یا چندقلو بزایند.

این روش دارای چندین مرحله است که باید به طور کامل و دقیق در نحوه نگهداری گوسفندان اعمال کرد.

در ادامه مقاله مراحل را با یکدیگر بررسی می کنیم.

 

جیره فلاشینگ و تاثیر آن در دو قلوزایی گوسفندان

 

مرحله اول:

در مرحله اول باید گوسفندها به مدت ۱۰ روز در مراتع فقیر و بدون علف قرار بگیرند. اگر قصد دارید گوسفند ها را در محلی نگهداری کنید می توانید به مدت ۱۰ روز از علوفه های کم ارزش برای تغذیه آنها استفاده نمایید و در صورتی که امکان دارد از واکسن دام آنتروتوکسمی استفاده نمایید.

مرحله دوم:

در مرحله دوم فلاشینگ، گوسفندان وارد دوره ۱۵ روزه می شود که در این دوره برنامه غذایی آنها تغییر می کند که باید از یونجه های تازه و مواد دانه‌ ای مانند جو تغذیه کنند.

می توانید از ترکیب جو و یا تریتیکاله برای تغذیه آنها استفاده کنید. در روز سیزدهم مرحله دوم برنامه غذایی گوسفندان تغییر پیدا می‌کند و در واقع گوسفندان وارد مرحله سوم فلاشینگ می شوند. یعنی گوسفندان برای وارد شدن در مرحله سوم از روز سیزدهم مرحله دوم آغاز می کنند.

مرحله سوم:

در روز سیزدهم مرحله دوم بایستی قوچ ها را به مدت ۳ روز در کنار میش ها قرار داد. به طوری که تنها همدیگر را ببیند و با یک دیگر آشنا شوند. اما نباید تماسی بین آنها برقرار شود. بعد از این که سه روز به پایان رسید، مرحله دوم تغذیه دام ها تغییر می کند و میش ها در کنار قوچ ها قرار می گیرند و در این دوره، تغذیه دام ها تنها با مواد دانه ای به مدت ۱۰ روز انجام می شود.

بعد از این که دوره ده روز پایان یافت، گوسفندان باید به صورت جیره ای نگهداری شوند.

 

جیره فلاشینگ و تاثیر آن در دو قلوزایی گوسفندان

فروش بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

امروزه مرکز های مختلفی در زمینه فروش بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا فعالیت می‌کند اما نکته مهم این است که چگونه می‌توان از بین آنها بهترین مراکز دام زنده را انتخاب کرد.

برای که از خرید خود مطمئن شوید باید به سراغ مرکز هایی بروید که تاییدیه لازم را از دامپزشکان کسب کرده اند و سال های بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند.

همچنین خوب است در این قسمت با گروه الو گوسفند که در زمینه فروش انواع دام ها به خصوص گوسفند و فروش بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا فعالیت دارند آشنا شوید. گروه الو گوسفند سعی دارد تمام خدمات خود را مطابق با میل مشتریان انجام دهد تا رضایت کامل آنها را به دست آورد.

کلام آخر

حال که با انواع بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا آشنا شدید و می دانید برای سود آوری بهتر می توان روش چند قلوزایی گوسفندان ماده را بکار برد، می توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با گروه الو گوسفند تماس بگیرید.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کرد.

 

 

گوسفند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *