بهترین نژاد گاو ایرانی

بهترین نژاد گاو ایرانی

معرفی بهترین نژاد گاو ایرانی

بهترین نژاد گاو ایرانی ،گاو جز دسته ی حیوانات اهلی و حلال گوشت هستند که از گذشته تاکنون برای گوشت مورد نیاز  پرورش داده شده است.

گاوها جز حیوانات نشخوار کننده قرار می گیرد و دارای سم های ضد باکتری  می باشند. قدمت گاوها به حدود ۲ میلیون سال پیش برمی گردد که در قاره آسیا زندگی می کردند و سپس به کشورهای اروپایی راه یافتند. در ابتدا دارای جثه های بزرگ و بسیار خشن بودند که بعد از مدتی تغییر شکل دادند و به مرور اهلی شدند.

در واقع، هدف اصلی اهلی کردن انواع حیوانات به خاطر استفاده از گوشت آنهاست.  و بعد از آن نوبت استفاده از شیر آب و تهیه محصولات لبنی می رسد.

گاوها به خاطر قرار گرفتن در دسته پستانداران در فصل های خاصی از سال جفت گیری می کنند و مانند انسان ها دوره بارداری شان حدود ۹ ماه طول می‌کشد و بیشتر نژاد گاو ها تک قلوزا می باشند.

کشور ما هم دارای نژاد های مختلفی است که برای تولید گوشت پرورش داده می شوند.

ما در این مقاله قصد داریم، به معرفی بهترین نژاد گاو در ایران بپردازیم تا شما هم با آنها آشنا شوید. در صورتی که قصد دارید در زمینه پرورش گوسفند فعالیت کنید خوب است با ما در این مقاله همراه باشید.

 

بهترین نژاد گاو ایرانی

 

۱.نژاد تالشی جز نژادهای شیری و گوشتی

نژاد چالشی جز نژاد های بسیار مهم در کشور ما است که در منطقه شمال کشور و پرورش داده می شود و در استان های گیلان و اردبیل نیز مشاهده شده است. این نژاد جزء نژاد شیری و گوشتی قرار گرفته است و خصوصیات ظاهری آن شامل موارد زیر می باشد:

 • رنگ پوست آن به رنگ سیاه یا قرمز آجری رنگ است.
 • دارای جثه ای بزرگ است.
 • رنگ بدن نژاد چالشی به رنگ های زرد و سفید است.
 • ماده نژاد تالشی می‌تواند در هر دوره حدود ۶۵۰ کیلوگرم شیر تولید کند.

۲.نژاد سرابی جز یکی از بهترین نژادها در منطقه کوهستانی است.

نژاد سرابی جز نژاد شیری و گوشتی می باشد و دارای جثه ای بزرگ است. این نژاد در رنگ های مختلفی مانند قهوه ای سوخته یا زرد روشن مشاهده شده است. اما ویژگی بارز آن این است که دور چشم نژاد سرابی به رنگ سفید است. این نژاد می‌تواند در هر دوره از پرورش بیش از ۱۴۰۰ کیلوگرم شیر تولید کند و میزان چربی آن حدود ۴ درصد می باشد. در صورتی که به درستی این نژاد را پرورش دهید، می تواند به صورت روزانه حدود ۹۰۰ گرم اضافه وزن داشته باشد.

۳.نژاد دشتیاری جز نژادهای مشهور گاوی است.

نژاد دشتیاری جز نژاد های شیری و گوشتی کشور ما قرار دارد و در هر دوره از پرورش توانای تولید ۹۰۰ کیلوگرم شیر را دارد. نژاد دستیاری به رنگ های مختلفی مانند رنگ های قهوه ای سوخته، سیاه، ابلق و طوسی مشاهده شده است و جزء نژادهایی که در طیف رنگی مختلف قرار دارد.

۴.نژاد گلپایگان مربوط به گاوهای بومی گلپایگان است.

همان طور که از اسم نژاد گلپایگان مشخص است. اصالت این نژاد به شهرستان گلپایگان مربوط می شود. اما در اطراف استان اصفهان نیز مشاهده شده است. گاو گلپایگانی نیز در استان های مرکزی یزد و چهارمحال و بختیاری نیز پرورش داده می‌شود و جزء دسته حیواناتی می باشد که در شرایط سخت مقاومت خوبی از خود نشان داده است.

 

نژاد گلپایگان مربوط به گاوهای بومی گلپایگان است.

ویژگی بارز این نژاد، درصد چربی فراوان شیر تولید شده است که باعث می شود طعم بسیار لذیذی داشته باشد. به همین خاطر هدف بیشتر دامداران از پرورش نژاد گلپایگانی بدست آوردن شیر باکیفیت است. اما این نژاد در دسته گوشتی نیز قرار دارد.

همچنین خصوصیات ظاهری نژاد گاو گلپایگانی شامل موارد زیر است:

 • بدن این نژاد سفید رنگ است اما در رنگ های خاکستری و سیاه مشاهده شده است.
 • برخی از گاوهای نژاد گلپایگانی نیز به رنگ‌های زرد، زرد روشن تا تیره، قرمز، قهوه ای روشن، خرمایی تیره و زرد حنایی نیز می باشد.
 • جثه این نژاد نسبت به دیگر نژادهای ایرانی کوچکتر است و قد کوتاهی دارد.
 • دارای چشم های گرد کوچک، دست و پای بسیار ظریفی است.
 • گردن کوتاهی دارد.
 • پوزه آن باریک است و کپل باریک و کشیده ای دارد.
 • شیر تولیدی توسط نژاد گلپایگانی دارای چربی ۶ درصد می باشد.
 • دارای دوره شیردهی مشخص به مدت ۱۸۸ روز می باشد.
 • به طور کلی حدود ۵۰۰ کیلوگرم شیر تولید می کند.
 • تولید شیر روزانه این گاو حدود ۴ کیلوگرم می باشد.

۵. نژادی نجدی در هر دو زمینه گوشتی و شیری مناسب است

 

ژادی نجدی در هر دو زمینه گوشتی و شیری مناسب است.

 

گاوهایی که از این نژاد هستند، بیشتر در استان خوزستان مشاهده می شود و جزء بهترین نژاد گاوهای ایرانی است‌. ویژگی بارز این نژاد این است که در دو دسته شیری و گوشتی قرار می گیرد. یعنی هم در تولید شیر و هم در تولید گوشت پرورش داده می شود. نژاد نجدی به خاطر شباهتشان به گاوهای هندی به این نام مشهور است و بسیاری از دامداران معتقد اند، این گاوها در ابتدا از کشور هندوستان به کشور ایران مهاجرت کردند.

گاوهای نجدی جز گاو های پر سود برای دامداران به حساب می آید و بیشتر آنها ترجیح می دهد ۱۰ تا از این دام را نگهداری کنند.

گاوهای نجدی  در جثه های مختلف مشاهده شده است و می توانند در شرایط آب و هوای گرم و خشک مقاوم باشند.

همچنین از نظر خوراک بسیار قانع هستند و بیشتر آنها از گیاهان مراتع تغذیه می کنند.

ویژگی ظاهری این نژاد شامل موارد زیر می باشد:

 • نسبت به سایر گاوهای بومی منطقه خود دارای جثه بزرگتر است.
 • دارای کوهان بوده و این ویژگی باعث شده است از دیگر نژادهای ایرانی متمایز شود.
 • دارای پوزه ای به رنگ های سیاه، قهوه ای روشن و صورتی می باشد.
 • این گاو به رنگ قرمز حنایی روشن یا تیره دیده شده است.
 • رنگ نواحی زیر شکم و کشاله های ران روشن تر است.
 • روزانه حدود ۵۰۰ گرم اضافه وزن دارند و در هر دوره شیردهی حدود ۵۰۰ الی ۸۰۰ کیلوگرم شیر با چربی ۱۴ درصد تولید می کند.
 • تولید شیر روزانه حدود ۷ کیلوگرم می باشد
 • معمولاً دوره شیردهی گاو های نجدی حدود ۱۲۰ روز طول می کشد.

انتخاب بهترین نژاد گاو ایرانی

 

انتخاب بهترین نژاد گاو ایرانی

 

اگر قصد دارید، در زمینه پرورش گاوهای ایرانی فعالیت کنید و به دنبال بهترین نژاد گاو ایرانی هستید، بهتر است در این قسمت با ما همراه باشید. همانطور که در ابتدای این مقاله با انواع نژاد گاو های ایرانی آشنا شده اید، باید بگوییم، هر کدام از نژادها در آب و هوای مخصوص به خود پرورش داده می شوند. بنابراین در صورتی که می خواهید در این زمینه فعالیت داشته باشید، باید آب و هوای منطقه خود را در نظر بگیرید. سپس نژاد گاو ایرانی را انتخاب کنید.

نکته دیگری که در انتخاب بهترین نژاد ایرانی وجود دارد این است که هدف شما از پرورش گاو چیست؟ چرا که هر کدام از نژاد ها دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند و برای هدف خاصی پرورش داده می شوند.

به همین خاطر، شما باید با دقت ویژگی های انواع نژاد گاو ایرانی را بررسی کنید. سپس نژاد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پرورش گاو ایرانی

برای این که در پرورش گاو ایرانی موفق باشید، باید تمام نکات مربوط به آن را در نظر بگیرید و شرایط مناسب برای گاوهای خریداری شده ایجاد کنید.

گاو ها نیز مانند سایر حیوانات نیاز به تغذیه مناسب دارند تا بتوانند به خوبی رشد کنند. در واقع نکته ای که در پرورش گاوهای ایرانی اهمیت دارد، برنامه غذایی آنهاست که باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود.

پرورش گاو زنده در کشور ما جز کسب و کارهای پردرآمد به شمار می‌آید که مبحث تغذیه نقش کلیدی را ایفا می کند.

در ادامه مقاله به بررسی بهترین مواد غذایی برای رشد گاوها می پردازیم.

دامدار در کنار رعایت بهداشت گله باید تغذیه مناسب داشته باشد.

برای موفق شدن در زمینه دامپروری تنها رعایت دو نکته مهم و اساسی لازم است. اولین نکته‌ای که باید رعایت شود، بهداشت گله است. این کار باعث می شود دام ها را از لحاظ بیماری در امان نگه دارید و حفظ و سلامت دام ها را حفظ کنید.

اما بعد از رعایت بهداشت نکته دوم فراهم کردن مواد غذایی تازه برای دام هاست. در واقع زمانی گاو ها می توانند به خوبی رشد کنند که بعد از تمیز بودن محل نگهداری آنها تغذیه خوبی داشته باشد. تغذیه خوب باعث می شود دام ها به صورت اصولی وزن بگیرند و شیر با کیفیت تری تولید کنند.

در ادامه مقاله بررسی یک سری مواد غذایی می پردازیم که باعث رشد سریع تر و حفظ سلامت گاو های شیری و گوشتی می شود.

 

دامدار در کنار رعایت بهداشت گله باید تغذیه مناسب داشته باشد

فراهم کردن علوفه تازه در پرورش گاو ها بسیار اهمیت دارد.

علوفه تازه به پرورش گاوها بسیار کمک می‌کند و در تولید شیر تازه بسیار تاثیرگذار است. معمولاً دامداران برای نشخوار بهتر گاوها به آنها علوفه های باغی با رشته های سبزی بلند می دهند. همچنین این مواد غذایی به افزایش درصد چربی شیر نیز تاثیر می گذارد.

کلام آخر

حال که با انواع نژاد گاوی در ایران آشنا شدید می‌توانید برای پرورش گاو اقدام کنید. در صورتی که قصد دارید هر یک از نژادهای گاو ایرانی را خریداری کنید، می توانید از گروه ما یعنی الو گوسفند کمک بگیرید.

گروه الو گوسفند در زمینه فروش دام های مختلف مانند گوسفند، گوساله، گاو و مرغ و خروس و غیره فعالیت می کند و هدف این گروه ارائه بهترین خدمات به منظور جذب رضایت مشتریان می باشد. در صورتی که قصد داشته باشید اطلاعات بیشتری به دست آورید می توانید با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

 

گاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *