راه کارهای پیشگیری از بیماری های گاوی

راه کارهای پیشگیری از بیماری های گاوی

راه کارهای پیشگیری از بیماری های گاوی ،گاو ها نیز مانند سایر حیوانات دیگر در معرض خطر بیماری های مختلف قرار دارند. بیماری هایی که ممکن است محصولات تولیدی آنها را در خطر بیندازد و حتی باعث مرگ آنها نیز بشود. اگر شما جزء دامدارانی هستید که سلامت گاوهایتان برای شما بسیار اهمیت دارد بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید.

تنها راه پیشگیری از بیماری های گاوی شناخت انواع بیماری هاست. باید بدانید، بیماری های گاوی با چه علائمی خود را نشان می دهند و برای پیشگیری از آن چه کارهایی باید انجام داد. ما در این مقاله به معرفی شایع ترین بیماری های گاوی و علائم آن پرداخته ایم تا شما نیز اطلاعات دقیق تر در این زمینه به دست آورید تا دام های خود را در برابر این بیماری ها محافظت کنید. با ما همراه باشید.

راه کارهای پیشگیری از بیماری های گاوی

 

بیماری پوستی لمپی اسکین حاصل انتقال ویروس آبله بزی است.

بیماری پوستی لمپی اسکین برگرفته از ویروس آبله بزی که بر اثر نیش زدن حشرات به گاو منتقل داده می شود، به وجود آمده است. این بیماری باعث لاغری شدید دام شده و گاو ماده دیگر نمی تواند شیر تولید کند.

راه درمانی برای این بیماری وجود ندارد. اما می توان با انجام واکسیناسیون، این بیماری را پیشگیری کرد. همچنین با سمپاشی و ضدعفونی کردن دامداری می توان گاوها را از حشرات در امان نگه داشت. در صورتی که علائم این بیماری را در گاو مشاهده کردید، سریعا آن را از دیگر گاوهای گله جدا کنید.

علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

 • سقط جنین
 • کاهش باروری گاو نر و ماده
 • کم شدن اشتها
 • آبریزش چشمی
 • ایجاد ترشحات بینی
 • برآمدگی های شدید روی پوست
 • علامت اصلی این بیماری قطع شیر می باشد.

 

بیماری لیستریوز گاوی بیشتر در بین گوساله ها دیده می شود و به سه صورت سقط‌ جنین، سپتی سمی و منگوآنسفالیت مشاهده شده است. این بیماری به خاطر باکتری لیستریا مونوسیتوژن که در مواد غذایی سیلو شده ایجاد می‌شود، به وجود آمده است. بنابراین، اگر دقت داشته باشید برای خرید مواد غذایی سیلوها از مواد افزودنی و دانه‌های ذرت که باعث افزایش ph می‌شود و از به وجود آمدن باکتری جلوگیری می کند، استفاده کنید.

بیماری پوستی لمپی اسکین حاصل انتقال ویروس آبله بزی است.

 

این بیماری می تواند از ادرار مدفوع جنین سقط شده، ترشحات شیر و رحم گاو آلوده به دیگر دام ها منتقل شود.

علائم این بیماری شامل موارد زیر می باشد:

 • منحرف شدن سر به یک طرف
 • عدم تشخیص موقعیت
 • انحراف بینی لب و پلک ها به سمت دیگر
 • جفت ماندگی گاو
 • سقط جنین داخل رحم

گوساله های تازه به دنیا آمده علائمی همچون خمیدگی، تب، ضعف و لاغری را به همراه دارند. همچنین انقباض عضلات گردن و کدورت قرنیه می تواند از علائم این بیماری در گوساله های تازه به دنیا آمده باشد.

برای درمان این بیماری می توان از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد. اما در صورتی درمان می شود که وضعیت بیماری هنوز وخیم نشده باشد.

ورم پستان یکی از رایج ترین بیماری های گاوی است.

همانطور که از اسم این بیماری پیداست، این بیماری در بین گاوهای ماده رایج است و علائم آن ورم پستان و کاهش بیش از اندازه تولید شیر می باشد. همچنین در صورت بروز این بیماری لخته هایی در داخل شیر نیز تشکیل می شود. درمان این بیماری بسیار هزینه‌بر خواهد بود. بنابراین دامداران قبل از این که هزینه زیادی بابت این بیماری پرداخت کنند، بهتر است پیشگیری آن را جدی بگیرند.

جابجا شدن شیردان ناشی از فشار جنین

جابجا شدن شیردان در بین گاو ها یکی از رایج ترین بیماری ها می باشد که با بروز آن باعث می‌شود شیردان در محل طبیعی خود قرار نگیرد و به سمت راست شکمبه یا زیر آن منتقل شود. این مشکل زمانی ایجاد می شود که جنین به سیستم گوارشی فشار بیش از اندازه وارد کند. البته دلایل دیگری مانند کبد چرب و ورم پستان نیز باعث بروز این بیماری می شود.

تنها راه درمان این بیماری غلتیدن گاو به پشت است. در صورتی که شرایط بیش از اندازه وخیم باشد، نیاز به جراحی دارد.

علائمی که نشان دهنده جابجایی شیردان می باشد، شامل موارد زیر است:

 • کاهش اشتها
 • کم شدن شیر تولید
 • خمیدگی پشت
 • کاهش مدفوع

جابجا شدن شیردان ناشی از فشار جنین

جفت ماندگی  یا جدا نشدن جفت از دیواره رحم

این بیماری باعث می شود، جفت از جداره رحم جدا نشود و امکان خروج آن وجود ندارد.

به طور کلی، زایمان برای گاوهای سالم تنها حدود یک ساعت انجام می شود اما گاوهایی که به بیماری جفت ماندگی دچار هستند، زایمان آنها حتی در یک نیمروز هم صورت نمی گیرد. علت این بیماری به خاطر عفونت زیاد دستگاه تولید مثل می باشد.

زمانی که زایمان گاو چند روز قبل یا بعد از وقت مشخص شده انجام بگیرد، احتمال این که گاو دچار این بیماری شود، بسیار زیاد است. موارد دیگری هم مانند ضعف ماهیچه های رحمی گاو باعث به وجود آمدن این بیماری می شود. همچنین برخی از گاو هایی که گوساله های دوقلو به دنیا آوردند،  بروز این بیماری در بین آن ها مشاهده شده است.

بیماری کزاز و انتقال آن از تغذیه

بیماری کزاز در بین گاو از باکتری کزاز به وجود آمده است که این باکتری در مدفوع و خاک وجود دارد و بیشترین عاملی که باعث بروز این بیماری در بین گاوها می‌شود، تغذیه ناسالم است.

در حقیقت، گاوها با مصرف غذای آلوده این باکتری را به بدن خود منتقل می‌کند.

دیگر راهی که برای انتقال این بیماری وجود دارد، راه یابی از  زخم های عمیق است. باکتری از این طریق وارد بدن گاو می شود. همچنین ممکن است این باکتری از طریق دستگاه تناسلی گاو و اندام های داخلی وارد بدن شده و گاو را دچار این بیماری کند.

علائم این بیماری شامل موارد زیر می باشد:

 • یبوست
 • به وجود آمدن پلک سوم
 • ریزش بزاق از دهان
 • منقبض شدن عضله های صورت
 • انقباض پاهای گاو

در صورتی که درصد بیماری گاو مبتلا شده زیاد باشد، علائمی مانند تب شدید و تشنج نیز اتفاق می افتد و حتی ممکن است با مرگ گاو خاتمه پیدا کند.

بیماری کزاز و انتقال آن از تغذیه

 

بیماری تب برفکی و کاهش شدید وزن گاو

راه کارهای پیشگیری از بیماری های گاوی ، یکی از رایج ترین بیماری ها در بین گاوها تب برفکی است که باعث کاهش شدید وزن گاو می شود. همچنین گاو شیری دیگر توانایی تولید شیر را ندارد. این بیماری به علت انتقال ویروسی به نام پیکورنا در بدن گاو ایجاد می شود و جزء دسته بیماری‌های عفونی قرار دارد.

یکی از عواملی که باعث بروز این بیماری می‌شود، مصرف علوفه های آلوده است. همچنین امکان انتقال این بیماری از طریق راه تنفسی در بین گاوها وجود دارد. درصد واگیر این بیماری بسیار بالاست و در صورتی که از بروز این بیماری پیشگیری نشود ممکن در کوتاه ترین زمان ممکن در بین گاو ها منتقل می شود. شیوع این بیماری بیشتر در فصل زمستان مشاهده شده است و در صورتی که این بیماری در بین گاوهای گله مشاهده کردید، اولین کار قرنطینه کردن گاو بیمار می باشد.

اصلی ترین علائم این بیماری تب شدید است که ممکن است حتی دمای بدن گاو به ۴۲ درجه نیز برسد. علائم دیگری نیز به همراه دارد که شامل ورم پستان و تاول زدن نوک پستان و زبان گاو می باشد.

سایر علامت های این بیماری شامل موارد زیر می باشد:

 • ایجاد زخم در دهان گاو
 • نداشتن اشتها به خاطر زخم های دهان
 • سقط جنین گاو
 • افسردگی شدید گاو
 • تب شدید
 • ترشح بزاق
 • تاول های پستان

پرولاپس رحمی

این بیماری در بین گاوهای آبستن که چند روز به زایمان آنها مانده است، ممکن است مشاهده شود. در واقع احتمال بروز این بیماری پرولاپس رحمی در بین گاو هایی که چند بار تجربه زایمان داشته اند، بیشتر است.

پرولابس رحمی یعنی جا به جا شدن مهبل در گاو که علت بروز آن، ضعیف شدن رباط ها و کم شدن درصد چربی ذخیره شده در بافت همبند اطراف مهبل می باشد. عوامل زیادی باعث می شود که این بیماری ایجاد شود. اما مهمترین آن عدم تعادل هورمونی است که به خاطر دلایلی مانند ارثی و تغذیه نامناسب و ترشح هورمون استروژن احتمال بروز آن را افزایش می دهد. در واقع مصرف بیش از اندازه مواد غذایی مانند ذرت و جو کپک زده و مراتع شبدر به بروز بیماری پرولابس در بین گاوهای آبستن کمک می کند.

همچنین پرولابس ممکن است سقط جنین را به همراه داشته باشد.

بیماری تب برفکی و کاهش شدید وزن گاو

 

انجام واکسیناسیون و پیشگیری از انواع بیماری های دامی

یکی از راهکارهایی که برای پیشگیری بیماری های گاوی می توان به کار برد و از انواع بیماری های دامی پیشگیری کرد، انجام واکسیناسیون دام در اسرع وقت است. واکسن های دامی انواع مختلفی دارد و هر کدام از آنها از بروز بیماری مشخصی پیشگیری می‌کند.

انواع واکسن های دامی شامل کالاسی شاربن، تب برفک و تب مالت و غیره می باشد. بنابراین اگر شما قصد دارید دام سالمی پرورش دهید، هیچ گاه زدن واکسن را فراموش نکنید و در ضروری ترین کارهای دامپروری خود قرار دهید.

‌کلام آخر

حال که از انواع بیماری ها در بین گاو آشنا شده اید و باید بدانید یکی از راهکارهای پیشگیری از بیمارهای گاوی رعایت نکات بهداشتی است تا به نتیجه ایده آل برسید.

در واقع شما برای شروع در پرورش گاو و گوساله نیاز دارید اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید گله خود را از بروز تمام بیماری ها در امان نگهدارید.

راه کارهای پیشگیری از بیماری های گاوی ، اگر قصد دارید برای خرید گوساله گاو اقدام کنید می توانید با گروه ما تماس بگیرید. گروه الو گوسفند در زمینه فروش انواع دام ها فعالیت دارد و هدف آن ارائه خدمات به بهترین صورت ممکن و جلب رضایت مشتریان می باشد.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *