گوسفند زنده در تهران

همانطور که می دانید، پرورش گوسفند زنده یکی از راهکارهای کسب درآمد برای افرادی است که علاقه مند به این شغل هستند و موقعیت آن را دارند. از گذشته تا به امروز، در روستاها و مناطق عشایری مردم برای گذراندن زندگی به پرورش گوسفند و سایر دام ها می پردازند.

در کنار استفاده از این دام به عنوان یک شغل ما ایرانیان برای هر مراسمی خوانند عروسی مراسمات مذهبی کربلایی ها و غیره و برای قربانی کردن گوسفند زنده خریداری می کنیم تا از گوشت آن برای وعده های غذایی و صرف آن در مهمانی ها بهره مند شویم. بنابراین گوشت گوسفند به عنوان یک عامل مهم در بسیاری از غذاهای ایرانی می باشد.

حال که از اهمیت گوسفند زنده و گوشت آن گفتیم خوب است با گروه ما یعنی الو گوسفند آشنا شوید. ما با داشتن این سایت قصد داریم، فروش گوسفند زنده و خدمات مربوط به آن را به صورت آنلاین برای شما علاقه مندان ارائه دهیم.

در ادامه مقاله به یک سری اطلاعات در زمینه انواع گوسفند می پردازیم. در صورتی که دوست داشته باشید اطلاعاتی در این مورد به دست آورید، ما را در این مقاله همراهی کنید.

گوسفند زنده

 

انواع نژاد گوسفند

گوسفندها جز حیوانات پستاندار هستند که در کشور ما دارای نژادهای مختلفی می باشند. به همین خاطر، در هنگام ورود به بازار عرضه حیوانات با قیمت های مختلف روبرو می شوید.

از انواع گوسفند می توان برای رفع نیازهای مختلف مانند گوشت استفاده کرد. برای مثال، نوع شیری آن برای تامین ماست، شیر و سایر محصولات لبنی بسیار مهم است. لازم به گفتن است، هر کدام از نژاد گوسفندان برای یک یا دو هدف خاص در آب و هوای مخصوص به خود پرورش داده می شود تا مردم آن مناطق بتوانند نیاز خود را بر طرف کنند.

در واقع، هر منطقه ای براساس نیاز خود نوع خاصی از نژاد گوسفندان را انتخاب می کند و از ویژگی های مخصوص به آن نژاد بهره مند می شود. چرا که هر کدام از نژادها از نظر ظاهری، اندام و کاربردها با یکدیگر متفاوت هستند.

خوب است با برخی از نژاد گوسفندان که در کشور خودمان وجود دارد، آشنا شوید. مانند گوسفند کردی، مغانی، سنگسر، بلوچی، افشار و غیره.

در صورتی که برای خرید گوسفند از یک نژاد خاص می خواهید اقدام کنید، بهتر است از فعالیت افراد زیادی که بازار فروش گوسفند زنده فعالیت دارند، با خبر شوید. در بازار دام افرادی هستند که برای فروش گوسفندانی با نژادهای دیگر در قالب نژاد مورد نظر خریدار فعالیت دارند.

پس برای این که گول این دسته افراد را نخورید، خوب است با نژادهای مختلف گوسفند ها آشنا شوید تا در صورت اقدام به خرید دچار هیچ مشکلی نشوید.

 

انواع نژاد گوسفند

 

نژاد گوشتی

این دسته از نژاد گوسفندها جز مهم ترین و محبوب ترین نژاد در کشور ما به شمار می آید. زیرا بیشترین هدفی که در کشور ما برای پرورش گوسفندان در نظر گرفته می شود، تولید گوشت است. گوسفندی با نژاد گوشتی شامل ویژگی هایی مانند سینه بزرگ و گوشتی، گردن کوتاه و پر، کمر و پشت مستقیم و پهن، ران های عضلانی، ساق های درشت و بزرگ و پیشانی پهن می باشد.

پس برای خرید گوسفند زنده از نژاد گوشتی به این ویژگی‌ها دقت کنید.

نژاد پوستی

این دسته از گوسفندان مانند نژاد قره‌گل به خاطر نرم بودن پوستشان و پشمی که دارد برای تولید پارچه چرم استفاده می شود. گوسفندان این نژاد، دارای ویژگی هایی مانند پوست نرم، پشم های ظریف مجعد با پاهای کشیده و باریک می باشد. پشم نژاد پوستی نیز به رنگ های بسیار خاص است که شامل تارهای نازک با موی بلند می باشد.

همچنین گوسفندان تازه به دنیا آمده در نژادهای پوستی بخاطر لطافت بیشتر برای استفاده از پوست آن خواهان بیشتری دارد و ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند.

نژاد پشمی

یک سری از نژادهای گوسفندان  برای داشتن پشم مرغوب پرورش داده می شوند. همچنین این نژاد ها در صادرات کشور بسیار اهمیت دارد و درصد قابل توجهی از صادرات کشور را تشکیل می دهد.

نژادهای پشمی نسبت به نژاد گوشتی لاغر تر و بدنی کشیده تری دارند و در سراسر بدن خود دارای پشم هستند.

خوب است بدانید،  نژادهای ماکویی و بلوچی جز نژادهای پشمی در کشور ما می باشد که نژاد ماکویی را می توان در آذربایجان غربی و شرقی مشاهده کرد و نژاد بلوچی هم در استان سیستان و بلوچستان پرورش داده می شود.

نژاد پشمی

 

نژاد شیری

همانطور که از اسم این نژاد پیداست، گوسفندانی که در این دسته قرار می‌گیرد نسبت به سایر نژادها شیر بیشتری تولید می کنند.   ویژگی بارز این نژاد این است که در قسمت تحتانی بدنشان دارای لگن پهنی می باشند و سیستم شیردهی آنها بسیار پرشیر است و دارای ظاهری کاملاً قرینه‌ می باشند. نژاد قزل در کشور ما جز این دسته قرار می گیرد.

متفاوت بودن قیمت گوسفند در بازار

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با ورود به بازار دام ها با قیمت های متفاوت فروش گوسفند روبرو شده باشید. همانطور که گفتیم، این دسته از حیوانات شامل نژادهای مختلف هستند. به همین خاطر، قیمت متفاوتی برای آنها در نظر گرفته می شود که در ادامه این مقاله در مورد چگونگی قیمت گذاری گوسفند زنده می پردازیم.

قیمت متفاوت گوسفند در شهرهای مختلف:

بد نیست بدانید، قیمت گوسفند زنده در یک شهر با شهرهای دیگر متفاوت است. برای مثال، شهری مانند تهران بخاطر جمعیت زیاد آن قیمت بیشتری برای فروش گوسفند در نظر گرفته می شود. پس ممکن است قیمت امروز گوسفند زنده شهری شما، نسبت به مناطق دیگر فرق داشته باشد. اما این اختلاف قیمت چندان زیاد نیست و بین دو الی پنج هزار تومان متغیر می باشد.

قیمت گوسفند زنده بر اساس وزن تعیین می شود

همانطور که می دانید، مهم ترین عامل برای تعیین قیمت گوسفند وزن آن است و برای قیمت گذاری آن بعد از در نظر گرفتن نژاد، وزن گوسفند محاسبه می شود. در واقع، هر چقدر وزن گوسفند بیشتر شود قیمت آن بیشتر خواهد شد و هر چقدر وزن آن کمتر باشد، شما هزینه کمتری پرداخت خواهد کرد.

اما گاهی اوقات نسبت به هزینه ای که برای گوسفندان با وزن بالا پرداخت می کنید، تفاوت چندانی با پرداخت هزینه برای گوسفندان جوان نخواهد بود. خوب است بدانید مسئله ای هزینه‌ای که برای فروش بره گوسفندان در نظر گرفته می شود، بیشتر از گوسفندی است که سن بیشتری دارد.

معمولاً دام هایی که دارای وزن پایین هستند جزء بره ها قرار می گیرند و قیمت هر کیلویی که برای بره مشخص می شود، بیشتر از گوسفند می باشد.

اگر می خواهید از قیمت روز خرید گوسفند زنده با خبر شوید، می توانید با گروه ما به نام الو گوسفند تماس بگیرید و اطلاعات دقیقی به دست آورید.

 

قیمت گوسفند زنده بر اساس وزن تعیین می شود

 

در هنگام خرید گوسفند زنده باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای خرید گوسفند زنده باید به نکات مهم و ظریف دقت کرد و در هنگام خرید آن ها کار برد. برای این که بخواهید، سالم ترین دام را از بین دام های دیگر تشخیص بدهید بهتر است در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

محل مناسب برای خرید

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، محل مناسب برای خرید دام است. شما برای خرید باید با مرکزی مراجعه کنید که زیر نظر دامپزشکی قرار گرفته و دارای تاییدیه فروش باشد.

در واقع دامداری می‌تواند برای فروش اقدام کند که با استفاده از مرکز دامپزشکی تمام دام های خود را واکسینه کرده و از طریق پیگیری های مداوم توانسته باشد تمام دام های خود را سالم نگه داشته باشد و از هر گونه انگلی آنها را حفظ کند. بنابراین برای خرید دام به سراغ مرکز های معتبر بروید.

مطمئنا شما هم با دلال هایی که برای فروش دام در کنار جاده ها و معابر فعالیت می کنند، روبرو شده اید. این دسته از فروشندگان اقدام به پرورش دام زنده بدون رعایت نکردن یک سری مسائل بهداشتی می کنند. در واقع، هیچ اطمینانی وجود ندارد که دام های پرورش یافته آنها دارای سلامت کامل باشند.

خوب است بدانید، گوشت این گونه دام ها نسبت به دام هایی که در شرایط کاملا بهداشتی پرورش داده می شوند، ناسالم است اما ممکن است سلامتی شما را نیز به خطر بیندازد.

براق بودن چشم های گوسفندان دقت کنید

یکی از روش‌های شناسایی گوسفند سالم از ناسالم این است که به نحوه نشخوار کردن و براق بودن چشم های آنها توجه کنید. گوسفندی سالم است که از لحاظ نشخوار کردن دچار مشکل نشود و چشم آن نسبت به سایر دام های ناسالم از شفافیت بیشتری برخوردار است.

در صورتی که این دو مورد را با دقت مشاهده کنید، می‌توانید گوسفند سالم را از ناسالم تشخیص دهید و در آخر با اطمینان بیشتر به خرید دام خود بپردازید.

 

براق بودن چشم های گوسفندان دقت کنید

 

نداشتن ترشحات دهان و بینی

یکی از روش های ساده برای تشخیص دام سالم این است که در هنگام خرید به وضعیت دهان و بینی دام توجه کنید. گوسفندی که دارای بیماری باشد، نواحی دهان و بینی آن با آبریزش و ترشحات چرکی همراه است. پس با روبرو شدن با چنین دامی هیچ گاه به خرید آن اقدام نکنید.

خوب است بدانید گوسفندانی که با این مشکل روبرو هستند، دارای بیماری ریوی می باشند.

نکته ای در مورد چاقی یا لاغری گوسفند

برای تشخیص دادن چاق یا لاغر بودن گوسفندان می‌توانید به ناحیه پشت گردن آنها توجه کنید. در صورتی که مهره این ناحیه بیرون زده باشد، گوسفند دیگری انتخاب کرده اید، بسیار لاغر بوده و حتی ممکن است دارای بیماری خاصی باشد. اما در صورتی که با دست کشیدن در این ناحیه مهره های گردن را احساس نکنید، بی شک دام سالم و دارای وزن مناسب و احتمال این که بیماری داشته باشد کم است.

تشخیص بیماری از روی پشم

روش دیگری که برای تشخیص بیماری کبد می توان از آن کمک گرفت، توجه به پشم دام می باشد. زمانی که گوسفند عاری از بیماری کبد باشد، با دست کشیدن، پشم آن به راحتی جدا می شود و می توان با خیال راحت گوسفند زنده را خریداری کرد.

نحوه دفع ادرار و مدفوع

گوسفندی سالم است که دفع ادرار و مدفوع به صورت کاملاً طبیعی باشد. در صورتی که مدفوع نرم تر باشد و دام نشانه های اسهال را داشته باشد، بیشتر دچار بیماری خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید، در داخل مدفوع دام ها هیچ گونه خونی وجود نداشته باشد و در هنگام دفع ادرار و مدفوع احساس درد نکند.

بعد از این که مرحله خرید گوسفند زنده را گذراندید، خوب است در هنگام حمل و نقل دام زنده به یک سری نکات مهم هم توجه کنید.

یکسری نکات در مورد انتقال دام را در ادامه مقاله با هم دیگر بررسی می کنیم.

 

نحوه دفع ادرار و مدفوع

 

به حمل و نقل دام زنده توجه کافی داشته باشید

یکی از نکاتی که بعد از خرید گوسفند، باید به آن توجه کافی داشته باشید، حمل دام به محل مورد نظر است. زمانی که این کار را به درستی انجام ندهید ممکن است دام های شما در هنگام جابجایی دچار مشکل شوند که بعد از آن چاره ای نخواهید داشت. برای مثال، در هنگام جابجایی ممکن است دام زنده به خاطر خفگی جان خود را از دست بدهد و این یعنی، ضرر مالی برای شما به وجود می آید.

پس بهتر است به نکات گفته شده در ادامه مقاله توجه کافی داشته باشید.

  • قبل از این که دام ها را به محل مورد نظر انتقال دهید، خودرویی که انتخاب می‌کنید مناسب جا به جایی دام باشد.
  • خودرویی که برای نقل دام ها انتخاب کرده اید حتماً ضدعفونی و تمیز کنید تا هرگونه آلودگی، دام ها را تهدید نکند.
  • به این نکته هم توجه داشته باشید که خودروی مورد نظر دچار هیچ مشکلی مانند شکستگی در بدنه نداشته باشد و حتما به کفپوش آن دقت داشته باشید.
  • در صورتی که دام ها را برای مسافت طولانی می خواهید جابجا کنید، برای تغذیه آنها فضای مناسبی در داخل وسیله نقلیه ایجاد کنید.
  • در طول جابجایی حتماً به دام ها نگاهی بیندازید تا در شرایط مناسب قرار گرفته باشد و از حال آنها با خبر باشید.

با رعایت همین نکات ابتدایی می توانید با خیال راحت گوسفندانی که خریداری کرده‌اید، جا به جا کنید.

نکته دیگری که باید بدانید این است که در هنگام پیاده کردن یا سوار کردن مراقب باشید به آنها آسیبی وارد نشود و گوسفندان با مشکل خاصی مانند شکستگی پا  رو به رو نشوند.

نکات لازم برای نگهداری گوسفند سالم

بعد از این که مراحل خریداری و جابجایی گوسفند سالم انجام شد، بهتر است برای نگهداری به یک سری نکات دقت داشته باشید. پرورش گوسفندان مانند هر دامی نیاز دارد نکاتی برای آن رعایت شود و شرایط مناسبی برای آنها فراهم شود تا بتوان به راحتی آنها را پرورش داد.

از آنجا که گفتیم گوسفندان دارای نژادهای مختلفی هستند بنابراین با توجه با آب و هوایی که در آن منطقه ای می خواهید آنها را نگهداری کنید، نژاد گوسفند را انتخاب کنید.

برای این که از شیوع بیماری در بین دام های خریداری شده جلوگیری کنید، باید محل نگهداری آنها را تمیز نگه دارید. و گاهی اوقات برای تمیز شدن بهتر است مکان نگهداری را بشویید. این کار باعث می‌شود، بیماری در بین آنها انتقال داده نشود  و گوسفندان سالمی برای خود پرورش دهید.

نکات لازم برای نگهداری گوسفند سالم

 

کلام آخر

در صورتی که قصد دارید، برای پرورش، گوسفند زنده خریداری کنید و یا حتی به منظور مصرف گوشت و پروتئین به دنبال گوسفند سالم و زنده هستید، یکی از روش های اقدام به خرید، خرید از وب سایت های معتبر به صورت آنلاین است.

گروه الو گوسفند در این زمینه خدماتی برای خریداران دام ارائه می دهد. در صورتی که می خواهید اطلاعات دقیق تری به دست آورید با ما تماس بگیرید.