قیمت گوساله زنده در تهران

همانطور که پیداست، امروزه به خاطر نوسانات بازار قیمت گوساله زنده متغیر است. به همین خاطر نمی توان در این مقاله قیمت مشخصی بیان کرد. در صورتی که می خواهید از قیمت دقیق گوساله زنده یا دام دیگری با خبر شوید می توانید با گروه ما یعنی الو گوسفند تماس بگیرید.

اگر قصد خرید گوساله زنده به منظور پرورش یا هدف دیگری را دارید، خوب است با ما در این مقاله همراه باشید.

قیمت گوساله زنده

 

قیمت گوساله زنده در تهران

از آنجایی که گروه ما خدمات مطمئنی در زمینه فروش آنلاین دام ها ارئه می دهد، از تمام نقاط پذیرای سفارش می باشد‌. شما هم می توانید با یک تماس با پشتیبان های ما از قیمت گوساله زنده در تهران و سایر شهرهای دیگر باخبر شوید.

بهتر است بدانید، قیمت گوساله زنده در تهران و دیگر شهرها زیر نظر اتحادیه مشخص می شود. اما تفاوت چندانی ندارد. البته قیمت دام زنده در شهری مانند تهران که از نظر جمعیت بیشتر از دیگر شهرها است، قیمت گوساله زنده نیز در این شهر بیشتر است.

نژاد های مختلف گوساله و قیمت آن

گوساله هم مانند دیگر دام ها از نژادهای مختلف تشکیل می شود و به طور کلی، تمام نژادهای مختلف گوساله در دنیا به دو دسته شیری و گوشتی تقسیم می شوند. این تقسیم بندی از نظر اقتصادی می باشد که هدف دامداران را برای خرید گوساله مشخص می کند. در واقع برخی از گوساله ها به منظور تولید گوشت بیشتر و تعداد دیگری از نژادها برای استفاده از شیر آن ها پرورش داده می شوند.

این روزها به‌خاطر پیشرفت تکنولوژی و به منظور سود دهی بیشتر، بیشتر کشورها اقدام به اصلاحات نژادی کرده اند تا به درآمد بهتری برسند.

معمولا گوساله های نر به منظور تولید گوشت استفاده و برعکس گوساله های ماده برای تولید شیر پرورش داده می شود.

در ادامه مقاله به بررسی برخی از نژادهای معروف می پردازیم.

 

نژاد های مختلف گوساله و قیمت آن

 

نژاد هلشتاین

این نژاد در بیشتر کشورها وجود دارد و مورد استفاده خیلی از دامداران قرار گرفته است. در واقع نژاد هلشتاین جز نژاد های محبوب می باشد و رنگ آن به رنگ سیاه و سفید است.

خصوصیات گاو ماده از نژاد هلشتاین به این صورت است که حدود ۷۰۰۰ لیتر شیر تولید می کند و درصد چربی آن حدود ۳ درصد می باشد و وزن گاو ماده نیز حدود ۷۰۰ کیلوگرم خواهد بود.

خصوصیات گاو نر از نژاد هلشتاین دارای وزنی حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم می باشد.

نژاد تالشی

این نژاد در منطقه تالش وجود دارد که می توان در استان های گیلان تا اردبیل آنها را به صورت پراکنده پیدا کرد. نژاد تالشی جز نژاد های شیری و گوشتی می باشد و برای افرادی که هر دو هدف شیری و گوشتی را برای پرورش گوساله در نظر دارد، بهترین گزینه می باشد.

خصوصیات این نژاد: رنگ این نژاد سیاه یا آجری قرمز است که برخی از گاوهای این نژاد به رنگ سفید و زرد آجری نیز دیده شده است و دارای جثه بزرگی می باشد.

گاوهای ماده نژاد تالشی

در هر دوره شیردهی به میزان ۴۰۰ کیلوگرم شیر تولید می کنند.

نژاد دشتیاری

این نژاد جز گاوهای عظیم جثه می باشد که به عنوان گاوهای هم گوشتی و هم شیری شناخته می شود. به طور، متوسط در هر دوره شیردهی حدود ۹۰۰ کیلوگرم شیر تولید می کنند.

نژاد دشتیاری  بیشتر به رنگ قهوه ای سوخته است که در رنگ های دیگری مانند سیاه، ابلق و طوسی نیز دیده شده است.

نژاد های مختلف گوساله و قیمت آن

 

نژاد گلپایگانی

این نژاد جز نژادهای گوشتی و شیری است که دارای جثه ای متوسط دارد. شیردهی دوره ای آن به میزان ۵۰۰ کیلوگرم با ۴ درصد چربی است.

ویژگی بارز نژاد گلپایگانی افزایش ۸۰۰ گرمی آن به صورت روزانه است و رنگ گاوهای این نژاد به رنگ قرمز حنایی است.

چگونه گوساله مورد نظر را انتخاب کنیم؟

اگر قصد شما از خرید گوساله پرورش آن است، خوب است با یک سری نکات در این مورد آشنا شوید.

برای انتخاب گوساله با هر نژادی بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • دقت داشته باشید گوساله های انتخابی بیماری نداشته باشند.
 • به فعالیت گوساله ها دقت کنید تا کاملا سرحال باشند.
 • بهتر است گوساله های دو قلو را انتخاب نکنید.
 • حداکثر وزنی که گوساله می تواند داشته باشد، حدود ۴۰۰ کیلوگرم است.
 • بند ناف گوساله را بررسی کنید تا کاملا خشک و تمیز باشد.

نکات مهم در جا به جایی گوساله:

به سلامت رساندن گوساله ها بعد از خریداری از نکات مهم است که برای جلوگیری از آسیب رساندن به آنها در هنگام انتقال باید یک سری نکات را رعایت کنید. این نکات شامل موارد زیر است:

 • از ماشین های سقف دار که در اثر تغییرات آب و هوایی محافظی برای دام ها می باشد، برای جا به جایی آن ها استفاده کنید.
 • بهتر است زیر پای گوساله ها حدود چند سانتی متر کاه بریزید.
 • مطمئن باشید قبل از بارگیری، ماشین مورد نظر ضدعفونی شده و از هر گونه کثیفی پاک باشد.
 • در صورتی که دام ها برای مسافت طولانی باید جا به جا شوند، حتما آذوقه کافی در داخل ماشین برای آنها فرآهم کنید.
 • از هر گونه تماس دام ها با افراد دیگر در طول مسیر خودداری کنید.
 • دقت داشته باشید، بارگیری دام به تعداد اصول انجام شود. به گونه ای نباشد که در هنگام جا به جایی فشاری به آنها وارد شود.

نکات مهم در جا به جایی گوساله:

نکات مهم در نحوه نگهداری گوساله ها

قبل از خرید گوساله باید در مورد مکان نگهداری آنها چاره ای بیندیشید. در واقع گوساله ها برای پرورش و نگهداری به یک مکان مناسب نیاز دارند. مکانی که از همه لحاظ سلامتی آنها را تامین کند. برای اطلاعات بیشتر خوب است به نکات گفته شده در زیر دقت کنید.

 • فضای دامداری باید به اندازه ای باشد که برای هر کدام از گوساله ها فضایی به اندازه دو متر مربع وجود داشته باشد.
 • بهتر است گوساله ها دسته دسته نگهداری کنید، طوری که هر ده تا از دام ها در یک مکان قرار بگیرند.
 • هرگز گوساله های تازه خریداری شده را با دیگر گوساله ها در یک جا نگهداری نکنید تا از سلامتی آنها مطمئن شوید.
 • حداکثر ۱۰۰ گوساله را می توانید در یک اصطبل نگهداری کنید.

در روند پرورش گوساله باید در کنار داشتن محیط باز باید مکان سقف دار هم وجود داشته باشد تا در صورت تغییر آب و هوایی بتوانند در آن پناه بگیرند. ویژگی مکان سقف دار گوساله ها دارای موارد زیر است:

 • کف مکان سقف دار باید از شن و خاک پوشانده شود.
 • قبل از هر چیزی ایجاد یک تهویه مناسب ضروری است.
 • برای زه کشی بهتر خوب است کف مکان سقف دار کمی شیب داشته باشد.
 • بهتر است از کاه یا خاک اره تمیز حدود چند سانت استفاده شود.
 • در کنار آخور گوساله ها بهتر است آب قرار ندهید. چرا که ممکن است مقداری آب به داخل آخور ریخته و باعث ایجاد کپک شود.

قبل از هر چیزی به فکر آذوقه گوساله ها باشید

برای پرورش گوساله و رسیدن به وزن دلخواه بهتر است قبل از هر کاری به فکر تامین آذوقه مناسب برای آنها باشید. در واقع در کنار کسب اطلاعات در مورد قیمت گوساله زنده حتما اطلاعاتی در زمینه آذوقه مناسب و قیمت آن باخبر شوید. همانطور که می دانید، گوساله ها در ابتدا نیاز به شیر دارد و مقدار آن بستگی به وزنشان دارد. در واقع هر چقدر وزن داشته باشند، به میزان یک دهم آن باید شیر بخورند. هم چنین می توانید از جایگزین شیر استفاده کنید که نوع دستورالعمل آن بر روی بسته بندی نوشته شده است.

قبل از هر چیزی به فکر آذوقه گوساله ها باشید

 

میزان دریافت پروتئین و مواد غذایی در طول روز به رشد گوساله بسیار کمک می کند. و هر چه گوساله ها وزن بیشتری داشته باشند به مواد غذایی بیشتری نیاز دارند. اما ایجاد تعادل بین میزان پروتئین دریافتی و وزن گوساله از اهمیت زیادی برخوردار است. به طوری اگر بیش از اندازه به آنها پروتئین رسانده شود، در روند رشد آن ها اختلال ایجاد خواهد شد. بنابراین باید به هر کدام از گوساله ها به میزان نیازشان مواد پروتئینی داده شود تا به رشد ایده آلی برسند.

در صورتی که می خواهید به درصد قابل توجهی از رشد گوساله ها مواجه شوید، خوب است روزانه به درصد کمی شیر جایگزین بدهید.

همچنین در مورد نحوه شیردهی گوساله باید بدانید که شیر مورد نظر و هر مواد غذایی دیگر باید دمایی حدود ۴۰ درجه داشته باشد.

دقت داشته باشید آب مصرفی دام در ظرف های کاملا تمیز گذاشته شود. این کار در حفظ سلامت آنها موثر است.

پرورش گوساله به منظور تولید گوشت قرمز

پرورش گوساله با احداث یک دامداری مجهز می تواند سود دهی مناسبی برای کسب و کار شما داشته باشد.

نزدیک به نیمی از گوشت کشور ما از دیگر کشورها تامین می شود. از آنجایی که فضای مناسب برای پرورش گوساله در کشورمان وجود دارد، این حجم از ارسال بیش از حد تصور است. بنابراین راه اندازی یک دامداری برای تولید گوشت می تواند سرمایه خوبی داشته باشد.

برای پرورش گوساله باید در سن ۳ الی ۶ ماهگی آن اقدام کرد و در حدود ۶ الی ۹ ماه طول می کشد تا گوساله ها به وزن ۳۵۰ الی ۴۰۰ برسند. در صورتی که تغذیه دام ها سالم تر و بهتر باشد، میزان سود دهی بیشتر خواهد شد.

همچنین دمای نگهداری دام در میزان سود دهی آن بسیار موثر است، به طوری که بهترین دما برای گاو دمایی بین ۵ الی ۲۷ درجه سانتی گراد است و یک دام سالم حتی دمای زیر صفر را هم می تواند تحمل کند. اما بهتر است در هر شرایطی دمای مطلوب دام ها را فراهم کنید.

 

پرورش گوساله به منظور تولید گوشت قرمز

 

پرورش گوساله شیری

برای پرورش گوساله های شیری بهتر است آنها را در یک سالن نگهداری کرد و بیشتر آنها از یک نژاد باشند. رعایت بهداشت برای پرورش گوساله های شیری بسیار مهم است تا دچار بیماری خاصی نشوند.

هدفی که برای رشد گوساله های کم سن وجود دارد این است که دستگاه گوارش آنها به دستگاه دام بالغ تبدیل شود تا با خوردن خوراک وزن بیشتری بدست آورند.

در صورتی که آهن شیر مصرفی کم باشد، موجب ایجاد گوشت سفید می شود و هر چقدر چربی شیر بیشتر باشد، بین عضلات گوشتی چربی بیشتری تشکیل می شود و گوشت برای مصرف مواد غذایی خوشمزه تر می شود.

برای پرورش گوساله های کم سن و سال دو راه بیشتر وجود ندارد. راه اول این است که برای تغذیه گوساله ها تنها از شیر جایگزین استفاده می شود. و راه دوم، در ابتدا گوساله های نوزاد شیر طبیعی می نوشد. سپس کم کم شیر جایگزین، جایگزین شیر طبیعی می شود.

ماه های اول پرورش

در دوره اول پرورش گوساله های شیری تنها استخوان و اعضای غیر ماهیچه ای مانند دستگاه گوارش رشد می کند. به همین خاطر، گوساله ها به مواد غذایی نیاز دارند که دارای پروتئین باشد. بهره مندی از یونجه های تازه و مرغوب می تواند برای رشدشان مناسب است. همچنین خوب است برای رشد بهتر استخوان ها در کنار مواد غذایی از خوراک های کلسیم دار، پودر استخوان و کربنات کلسیم استفاده کرد.

در این شرایط اضافه کردن وزن برای گوساله های شیری به صورت روزانه بین ۷۰۰ الی ۸۰۰ گرم می باشد.

 

پرورش گوساله به منظور تولید گوشت قرمز

 

برای تغذیه روزانه گوساله های شیری بهتر است در کنار استفاده از یونجه مرغوب از کنسانتره نیز استفاده شود. در اواخر دوره نیز سیلو ذرت در کنار سهم یونجه و علف در بخش برنامه غذایی قرار گیرد.

در این دوره حتما از دامپزشکی کمک گرفت شود تا گوساله های شیری و تازه به دنیا آمده تحت نظر باشد. همچنین بهتر است از داروهای ضد انگل برای آنها استفاده کنید و اگر هم دچار انگل داخل یا خارج شده باشند این مشکل برطرف شود و تغذیه های مصرفی هدر نرود. چرا که در صورت بروز مشکل مانع از رشد مناسب برای گوساله می شود.

پرورش گوساله های چند ماهه

برخی از دامداران با خرید گوساله های چند ماهه قصد دارد، به پرورش آنها بپردازند. گوساله هایی که حدود ۶ الی ۹ از تولد آنها می گذرد، به طور متوسط رشد کردند. اما رشد استخوان ها هنوز ادامه دارد. بنابراین گوساله های چند ماهه علاوه بر نیازشان به پروتئین و خوراک هایی مانند غلات و سیلو ذرت به منظور به دست آوردن انرژی بیشتر نیاز دارند.

در واقع برای وزن گیری گوساله های چند ماه نیاز به هزینه بیشتری به منظور تهیه مواد غذایی دارید اما پرورش آن ها به صرفه تر است.

همچنین می توانید برای تامین مواد غذایی دام، از کنسانتره با درصد بیشتر استفاده کنید که بسیار پر انرژی می باشد.

برای کاهش قیمت این دوره می توانید بیشتر از مواد غذایی سیلو ذرت و در کنار آن، مقداری کنسانتره با ۱۲ درصد پروتئین استفاده کنید.

 

پرورش گوساله های چند ماهه

 

کلام آخر

قیمت گوساله زنده بر اساس میزان وزنی که دام داشته باشد و قیمتی که به ازای هر کیلوگرم توسط بازار روز تعیین می شود، محاسبه می گردد. بنابراین شما می توانید با پرورش گوساله های کم سن و رعایت نکات گفته شده در این مقاله به سوددهی مناسبی با افزایش وزن آنها می رسید.

در صورتی که بخواهید اطلاعات مفید در این زمینه به دست آورید می توانید با گروه ما الو گوسفند تماس بگیرید.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.