نکات کلیدی در پرورش دام زنده


 پرورش دام زنده

زمانی دامدار در زمینه پرورش دام زنده به موفقیت می‌رسد که با کسب آگاهی کامل در این زمینه قدم بگذارد. در واقع هر شغلی به مهارت و تجربه کافی نیاز دارد. پس اگر قصد دارید، در زمینه پرورش دام زنده فعالیت کنید، بهتر است یک سری نکات کلیدی در این زمینه را کسب کنید. ما در این مقاله به بررسی یکسری نکات کلیدی در پرورش دام زنده پرداخته‌ایم. در صورتی که می‌خواهید به تولید بیشتر و افزایش راندمان کاری خوب برسید، در این مقاله با ما همراه باشید.

نکات کلیدی در پرورش دام زنده

 

رعایت بهداشت در محل نگهداری دام

رعایت بهداشت در محل نگهداری دام ها در حفظ و سلامتی آنها بسیار اهمیت دارد. به همین خاطر، دامداران باید هر چند وقت یکبار محل نگهداری آنها را ضدعفونی کنند و برای تمیز نگه داشتن دامداری تمام تلاش خود را انجام دهند.

در واقع، دام ها در مقابل بسیاری از بیماری ها ضعیف هستند و به راحتی بیماری بین آنها شیوع پیدا می کند.

تنها نکته ای که می توان انجام داد تا به توان از بروز بیماری ها جلوگیری کرد رعایت بهداشت است.

فراهم کردن جایگاه مناسب برای نگهداری دام ها

برای این که دام ها احساس بهتری داشته باشند، باید جایگاه مناسبی برای آنها فراهم کرد. در واقع محل نگهداری آنها باید دارای تهویه مناسب و نور کافی باشد. همچنین باید با تغییر آب و هوا دمای مناسب را برای آنها ایجاد کرد. برای مثال، در فصل زمستان باید فضای بسته برای آن ها وجود داشته باشد تا در آن قرار بگیرد و از هرگونه تغییر آب و هوایی در امان باشند.

فراهم کردن جایگاه مناسب برای نگهداری دام ها

 

تغذیه مناسب برای دام

یکی از نکات کلیدی دیگر در پرورش دام، فراهم کردن مواد غذایی مناسب است. زمانی می توانید به درصد تولید گوشت یا تولید مثل دام ها برسید که آنها را از نظر مواد غذایی تامین کرده باشید. دام ها انرژی روزانه خود را زمانی به دست می آورد که تغذیه مناسب در طول روز داشته باشند و زمانی در دوره پرورش به وضعیت مناسب می رسند که بتوانند تمام منابع مورد نیاز از نظر چه چربی و جز نظر غلات کسب کرده باشند

همچنین در کنار تامین یک برنامه کامل باید بتوانید در جذب مواد غذایی به دام ها کمک کنید. به عبارت دیگر، برخی از مواد های غذایی برای بالا بردن توانایی جذب مواد و هضم غذا مناسب می باشد. پس اگر دام بتواند تمام مواد مورد نیاز بدن را از طریق مصرف مواد غذایی جذب کند، به وزن دهی قابل توجهی خواهد رسید.

از نظر سالم بودن دام خریداری شده مطمئن باشید

رسیدن به نتیجه ایده‌آل پس از گذراندن دوره پرورش تا حدود زیادی به اولین مرحله شروع دوره بستگی دارد. یعنی زمانی که برای خرید دام اقدام می کنید.

این مرحله یکی از مهم ترین نکات در پرورش دام است. در صورتی که دام  خریداری شده سلامتی کامل داشته باشد، می توانید با اطمینان خاطر دوره پرورش آنها را شروع کنید. در واقع سالم بودن دام ها از لحاظ جسمانی، قدرت قدرتمند بودن آنها و همچنین داشتن رحمی سالم به منظور تولید مثل بسیار اهمیت دارد. البته بخشی از ویژگی‌های ساختاری دام به نژاد آن برمی‌گردد. بنابراین با توجه به شرایط محیطی و هدفی که از پرورش دام دارید، باید بهترین نژاد را انتخاب کنید.

بعد از خریداری دام، نوبت به پرورش می رسد. عوامل محیطی باعث می شود تا دام های خریداری شده قوی تر شود یا ضعیف تر.

از نظر سالم بودن دام خریداری شده مطمئن باشید

 

برای خرید دام حتماً از یک مرکز معتبر اقدام کنید

برای این که مطمئن شوید، دام که خریداری می کنید دارای سلامت کامل است، باید به دنبال یک مرکز معتبر باشید. امروزه مرکز های زیادی در این زمینه فعالیت دارند. اما پیدا کردن مرکز معتبر کار چندان ساده ای نیست. چرا که این روزها دلالان بسیار زیادی وجود دارد که به صورت غیر بهداشتی در زمینه فروش انواع دام ها فعالیت می کنند. در واقع این افراد تمام تلاش خود را می‌کنند تا بهترین نفع را از فروش دام داشته باشند و اطمینانی به شما نمی دهند که دام خریداری شده دارای سلامت کامل باشد.

بنابراین سعی کنید برای خرید دام به سراغ مراکزی بروید که تحت نظر دامپزشکان قرار گرفته باشد و تاییدیه لازم را برای فروش دام را داشته باشند.

بعد از خرید می توانید از یک دامپزشک کمک بگیرید

برای اطمینان بیشتر می توانید بعد از خرید از یک دامپزشک کمک بگیرید تا تمام دام های خریداری شده را بررسی کند و در صورتی که هر یک از دام ها دچار مشکل یا بیماری باشد، آن را از سایر دام ها جدا کنید تا بیماری به دیگر دام ها منتقل نشود و به جای سودی که در نظر گرفته اید، دچار ضرر مالی نشوید.

کمک گرفتن از یک دامپزشک یک راه حل بسیار مفید برای کسب اطمینان بیشتر به منظور شروع یک کسب و کار است.

بعد از خرید می توانید از یک دامپزشک کمک بگیرید

 

اهمیت آب در پرورش دام

شاید شما به عنوان یک دامدار هیچگاه دقت نکرده باشید، آبی که در اختیار دام ها قرار می گیرد، بر روی سلامتی آنها بسیار تاثیر گذار است.

در واقع آب مصرفی دام ها باید عاری از هر گونه بیماری و میکروب باشد. برای این کار باید به صورت روزانه منبع آبی آن ها را تمیز کنید.

همچنین دقت داشته باشید، آب مورد نیاز آنها در کنار محل تغذیه قرار نگرفته باشد. چراکه این کار باعث می شود محل تغذیه دام ها دچار رطوبت شود و احتمال رشد قارچ ها در آن مکان افزایش پیدا می‌کند و سلامت دام ها را در خطر می‌اندازد.

حتما در دوره پرورش از مکمل های غذایی استفاده کنید

مکمل های غذایی و کنسانتره جز یکی از وعده‌های مهم دام ها محسوب می شود. بنابراین هیچگاه فراموش نکنید، در کنار فراهم کردن خوراک و تغذیه دام ها از کنسانتره مناسب و مکمل‌های غذایی استفاده نمایید. در واقع، کنسانتره های دامی دارای مواد غذایی مورد نیاز برای تغذیه دام می باشد و مقدار زیادی پروتئین و فیبر در آن وجود دارد که در کنار مصرف علوفه، غذایی بسیار ضروری برای دام ها است. همانطور که می دانید، استفاده از پروتئین برای رشد دام ها بسیار ضروری است و باعث می‌شود، عضلات و استخوان های آنها تقویت یابد.مواد معدنی دیگری که در این ماده غذایی وجود دارد، در رشد دام ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند. هم چنین کربوهیدرات موجود در آن باعث می‌شود انرژی لازم تامین شود.

در صورتی که دام ها دچار کمبود ویتامین شده باشند با مصرف کنسانتره این مشکل رفع خواهد شد.

حتما در دوره پرورش از مکمل های غذایی استفاده کنید

 

اهمیت واکسیناسیون دام ها

اگر می خواهید مطمئن باشید دام هایی که پرورش می دهید، دچار بیماری خاصی نشوند، باید برنامه واکسیناسیون آنها را به موقع انجام دهید. این کار باعث می شود، درصد بروز بیماری در بین دام ها بسیار کاهش پیدا کند و حتی میکروب وارد شده در بدن آنها ضعیف و یا کشته شود.

برنامه واکسیناسیون دام از همان ابتدای تولد آنها آغاز می‌شود و تا پایان زندگی آنها ادامه پیدا می کند. بنابراین شما به عنوان دامدار باید اهمیت زیادی به این قضیه بدهید و اگر می  خواهید به نتیجه خوبی برسید و از ضررهای مالی پیشگیری کنید، بهتر است تزریق واکسن را به درستی و در زمان مشخص تحت نظر دامپزشک انجام دهید تا سلامت دام خود را تضمین کنید.

پرورش دام نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد

دقت داشته باشید برای شروع کار نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارید. مثلا در زمان مشخصی  برای خرید دام اقدام کنید و هدف خود را از پرورش دام در همان ابتدای کار مشخص کنید. این کار باعث می‌شود بسیاری از کارهایی که باید انجام دهید برای شما مشخص شود. مثلاً اگر قصد دارید با پرورش گوسفند در زمینه تولید گوشت اقدام کنید، باید نژادی را برگزینید که در دسته نژاد گوشتی قرار گرفته باشد.

همچنین تغذیه دام ها نیز به برنامه ریزی نیاز دارد. برای مثال، وعده های غذایی دام باید در سه نوبت انجام شود و هر وعده غذایی باید در ساعت مشخصی در اختیار دام ها قرار بگیرد. برای مثال، صبح ساعت ۶، وعده ظهر ساعت ۱۲ الی ۱ بعد از ظهر و وعده شب‌ها ساعت ۷ الی ۸ عصر.

پرورش دام نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد

 

برای پرورش دام کارگر ماهر انتخاب کنید

شاید به ظاهر پرورش دام راحت باشد. اما همانطور که در این مقاله بررسی شد، نیاز است یکسری نکات کلیدی در زمینه پرورش دام رعایت شود تا به هدف نهایی برسید. اگر تعداد گله شما زیاد باشد شما به تنهایی نمی توانید تمام کارهای مربوط به آنها را انجام دهید. بنابراین نیاز است یک کارگرد در این زمینه انتخاب کنید.

انتخاب کارگر نیز در پرورش دام بسیار اهمیت دارد و باید فردی برگزیده شود که تجربه و مهارت کافی در این زمینه را داشته باشد و با تمام شرایط لازم برای پرورش دام آشنا باشد. همچنین علائم انواع بیماری های دامی را بشناسد تا در صورت مواجه شدن با آن سریعا اطلاع رسانی کند.

کلام آخر

و در کلام آخر خوب است با گروه الو گوسفند آشنا شوید. در واقع، گروه ما در زمینه فروش انواع دام ها فعالیت می کند و این امکان را برای شما فراهم شده است که با خیال راحت خرید خود را به صورت غیر حضوری انجام بدهید.

هدف از گروه الو گوسفند ارائه بهترین خدمات برای جلب رضایت مشتریان می باشد. نکات کلیدی در پرورش دام زنده ، در صورتی که هر گونه سوال یا ابهامی برای شما وجود داشته باشد، می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *