چگونه از بیماری های دامی پیشگیری کنیم؟


آیا میدانید چگونه از بیماری های دامی پیشگیری کنیم؟

چگونه از بیماری های دامی پیشگیری کنیم؟ این سوال همیشه جز مهم ترین سوال ها در زمینه پرورش دام است. کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، همیشه به دنبال چاره ای هستند که از بروز بسیاری از بیماری های خطرناک در بین دام های خریداری شده جلوگیری کنند تا از ضرر مالی خود بکاهند.

باید بگوییم، اولین کاری که می‌توان برای پیشگیری از بیماری‌های دائمی کرد، رعایت اصول بهداشتی در محیط نگهداری آنهاست. در واقع اگر شما در روند پرورش دام نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنید هیچ گاه نگرانی بابت بیماری های دامی نخواهید داشت.

ما در این مقاله به یکسری از نکات در زمینه پیشگیری از بیماری‌های دامی می‌پردازیم.چگونه از بیماری های دامی پیشگیری کنیم؟

آیا میدانید چگونه از بیماری های دامی پیشگیری کنیم؟

آسان ترین روش برای پیشگیری از بیماری‌های دامی انجام واکسیناسیون است.

اولین کاری که می توان برای جلوگیری از بیمار شدن دام‌ها انجام داد، انجام واکسیناسیون است. این روش یک روش ارزان قیمت است که با انجام دادن آن می توان  از بروز بسیاری از بیماری ها در بین دام ها جلوگیری کرد. این روش علاوه بر این که برای دام ها مورد استفاده است در بین موجودات زنده دیگر هم انجام می شود. بنابراین پس از خرید دام زنده هرگز تزریق واکسن را فراموش نکنید.چگونه از بیماری های دامی پیشگیری کنیم؟

خوب است در زمینه تزریق واکسن انواع دام ها به نکات گفته شده در زیر دقت کنید.

  • هر کدام از واکسن ها باید در زمان مشخصی تزریق شود.
  • دقت داشته باشید که واکسن دام ها را در مکان‌های بسیار سرد و یا گرم نگهداری نکنید. این کار باعث می شود واکسن خاصیت خود را از دست داده و فاسد شود.
  • نحوه نگهداری انواع واکسن ها بر روی بسته بندی آن درج شده است.
  • هر نوع واکسنی باید در فصل مناسب آن انجام شود.

هر روز رفتار تمام دام ها را بررسی کنید.

زمانی که فعالیت خود را در زمینه پرورش دام آغاز می کنید باید به طور روزانه در دفعات متعدد به آنها سر بزنید و رفتار آنها را بررسی کنید تا از سر حال بودن تمام دام ها مطمئن شوید. برخی از اقداماتی که باید در دوره پرورش دام ها به منظور پیشگیری از بیماری آنها انجام دهید به شرح زیر است:

  • سعی کنید تردد دام ها را در مکانی مشخص محدود کنید.
  • در انتقال دام ها به نقاط مختلف دامداری حتما دقت کنید.
  • برای جابجایی دام به مکان دیگری از وسیله نقلیه مناسب استفاده کنید .
  • هر چند وقت یکبار باید محل تغذیه دام و نگهداری آن ها ضد عفونی و تمیز کنید.
  • سعی کنید با تمام بیماری هایی که دام را تهدید می کند، آشنا باشید و علائم آن را شناسایی کنید. این کار در پیشگیری از بیماری دام ها بسیار کمک می کند.

هر روز رفتار تمام دام ها را بررسی کنید.

شایع ترین بیماری ها در بین گوسفندان

در این قسمت به بررسی بیماری های شایع در بین گوسفندان و چگونگی پیشگیری از آن می پردازیم.

بیماری قلوه نرمی

این بیماری بیشتر در بین بره های شیری و تازه به دنیا آمده مشاهده شده است و تا حدود یک سالگی آنها ممکن است به این بیماری دچار شوند. مهم ترین علائم این بیماری تب شدید است که ممکن است با تشنج و مرگ ناگهانی بره همراه باشد. در بعضی موارد امکان دارد این بیماری بدون بروز هیچ علائمی در بین گوسفندان اتفاق بیفتد و نرمی کلیه را به همراه دارد.

بیماری آگالاکسی

بیماری آگالاکسی جز یکی از بیماری های میکروبی می باشد و راه انتقال آن از طریق تماس حیوانات آلوده و ترشحات آن به دیگر دام ها می باشد. این بیماری با علائمی مانند تورم، قرنیه، تورم مفاصل، تورم یک یا هر دو پستان و افزایش درجه حرارت بدن و نسوج ملتحمه چشم همراه است. خوشبختانه می توان با انجام واکسیناسیون از بروز بیماری آگالاکسی جلوگیری کرد.

بیماری سیاه زخم

این بیماری جز بیماری های بی هوازی و هاگ دار است که گوسفندان با خوردن غذای آلوده و یا نیش حشرات به آن مبتلا می شوند. اما با انجام واکسیناسیون به موقع می توان از بروز آن جلوگیری کرد. بیماری سیاه زخم با علائمی مانند تب شدید، بی حالی و خارج شدن خون سیاه از مجاری طبیعی، تشنج بی اشتهایی کامل همراه است که در آخر با مرگ پایان می یابد.

بیماری تب برفکی

بیماری تب برفکی جز یکی از رایج ترین بیماری ها در بین گوسفندان می‌باشد که این ویروس به خاطر تماس دام با حیوانات دیگر که به این بیماری مبتلا هستند، انتقال داده می‌شود و همچنین ممکن است از تغذیه مواد آلوده  به گوسفندان سرایت کند.

علائم رایج این بیماری شامل تاول زدن دهان و لثه و ریزش بزاق از دهان می باشد.

بیماری تب برفکی هم می‌توان با انجام واکسیناسیون از بروز آن پیشگیری کرد.

 

بیماری تب برفکی

 

بیماری کرم های ریوی

بیماری کرم های ریوی با علائمی مانند ضعیف شدن دندان، شکنندگی پشم، اسهال، سیاه یا قهوه ای تیره، سرفه، کم‌خونی و ناراحتی‌های تنفسی همراه است که این بیماری به نام دیگر قزل قورت شناخته می شود و از راه خوردن علف های آلوده توسط بره نوزاد کرم به داخل بدن منتقل داده می شود.

برای رفع این بیماری می توان از داروی ضد کرم مانند تتراکلرواتیلین استفاده کرد.

بیماری آبله در گوسفندان

بیماری آبله در واقع حاصل انتقال یک ویروس می باشد که در بین گوسفندان بسیار رایج است و به خاطر تماس گوسفندان با دیگر دام های آلوده در بین آنها منتقل می شود.

بیماری آبله جز یکی از خطرناک ترین بیماری های دامی شناخته شده است و تنها راه پیشگیری از آن انجام واکسیناسیون است. علائم این بیماری شامل درجه حرارت بالا، وجود پاپول، وزیکول و پوستول در نواحی بدون پشم می‌باشد.

بیماری های شایع در بین گاو ها

برخی از بیماری های شایع در بین گاو ها با گوسفندان نیز مشترک است. در ادامه مقاله با برخی از بیماری ها آشنا می شویم.

 

بیماری های شایع در بین گاو ها

 

بیماری طاعون

این بیماری به خاطر انتقال ویروس طاعون به دام ها ایجاد می شود و نحوه انتقال آن از طریق مصرف تغذیه آلوده و همچنین تنفس هوای آلوده می باشد. درصد واگیری بیماری طاعون در بین گاو ها بسیار بالاست و به سرعت زیادی در بین تمامی گله شیوع پیدا می کند و ممکن است با مرگ همه آنها خاتمه پیدا کند.

از آنجا که این بیماری بسیار خطرناک و درمان آن سخت است، بهترین روش برای پیشگیری از آن انجام واکسیناسیون در تمام فصل های سال است. در صورتی که با این بیماری مواجه شده اید، سریعا گاو را بکُشید و لاشه آن را بسوزانید تا از انتقال این بیماری به سایر گاوهای گله جلوگیری شود.

دقت کنید، واکسن این بیماری را باید به اندازه یک میلی به دام تزریق کنید. می ‌توانید این واکسن را از در بین سن سه الی شش ماهگی گوساله ها انجام دهید و گاو هایی که در یک سالگی قرار می گیرد، انجام این واکسن در یک مرتبه از سال کافی است.

بیماری شاربت علامتی

این بیماری از طریق مصرف تغذیه آلوده و تماس دام با دیگر دام های آلوده به این بیماری و هم چنین خوردن آب آلوده انتقال داده می شود. علائم این بیماری شامل ورم شدید در بخش های جلویی دست ها و ران ها و تب خیلی شدید می باشد.

عامل اصلی وجود بیماری شاربن ورود باکتری می باشد و تنها راه جلوگیری از بروز آن واکسیناسیون است.

دقت داشته باشید، گاوهایی که به این بیماری مبتلا می شود را بعد از مرگ حتماً بسوزانید تا از انتقال بیماری به سایر گاو ها جلوگیری شود.

زمان مناسب برای انجام واکسیناسیون این بیماری در اوایل پاییز می باشد و در طول سال تنها یک بار انجام آن کافیست. اگر این بیماری رد در بین دام ها مشاهده کرده اید بهتر است از سایر دام ها جدا و به مدت دو هفته در مکانی مجزا نگهدارید و در دو نوبت برای دام بیمار واکسن تزریق کنید.

 

بیماری شاربت علامتی

 

بیماری تب مالت

بیماری تب مالت جز یکی از بیماری‌های می باشد که بین گاو و انسان مشترک است. علامت های این بیماری شامل وجود خون در ترشحات دام، سقط جنین، به دنیا آمدن جنین مرده، به دنیا آمدن گوساله های ضعیف، نازایی دام‌های ماده و عدم توانایی جفت گیری می باشد.

این بیماری بر اثر ویروس انتقال داده می‌شود و نحوه انتقال آن از طریق خوردن تغذیه و آب آلوده و تماس گاوهای سالم با جنین سقط شده و جفت و ترشحات رحمی گاو آلوده می باشد. این بیماری به انسان ها نیز انتقال داده می‌شود و نحوه انتقال آن مصرف شیر، پنیر، بستنی و تمام محصولات لبنی برگرفته شده از گاو آلوده است.

تنها راه مبارزه با این بیماری خطرناک انجام واکسیناسیون است. در کنار انجام واکسیناسیون باید محل نگهداری گاو ها را ضدعفونی کرد و از روش‌هایی مانند قرنطینه کردن دام آلوده، سوزاندن و دفن جنین سقط شده از انتقال این بیماری جلوگیری نمود. انجام واکسیناسیون بیماری برای یک بار تا پایان عمر در کافی می باشد و میزان تزریق آن به اندازه ۵ سی سی است.

بیماری تب مالت

کلام اخر

حال که به جواب سوال ” چگونه از بیماری های دام پیشگیری کرد؟ ” رسیدید، خوب است با گروه الو گوسفند نیز آشنا شوید. این گروه در زمینه فروش انواع دام ها فعالیت می‌کند که نحوه پرورش دام ها به صورت کاملا بهداشتی می باشد و تمام مراحل واکسینه شدن دام ها در این گروه انجام می شود.

شما می توانید با خیال راحت دام مورد نظر خود را از سایت الو گوسفند خریداری کنید. در صورتی که قصد دارید از نحوه خدمات رسانی این مجموعه آشنا شوید با شماره های نام برده شده در سایت تماس بگیرید.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کرد.

گاوگوسفند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *