آشنایی با انواع نژاد گوسفندان

آشنایی با انواع نژاد گوسفندان

آشنایی با انواع نژاد های گوسفندان

آشنایی با انواع نژاد گوسفندان _ گروهی از گوسفندان که دارای ویژگی های خاص هستند در یک نژاد قرار می گیرند که با این تقسیم بندی می توان هر کدام از گوسفندان را از یک دیگر تفکیک کرد.

خوب است بدانید، گوسفندان حیواناتی هستند که از نژاد های مختلفی تشکیل شدند که تنوع این نژاد ها از لحاظ میزان و نوع پشم و منطقه زندگی و دیگر خصوصیات ظاهری دیگر می باشد.به طور کلی، می‌توان گوسفندان را به چهار دسته تقسیم بندی کرد که در این چهار دسته نژادهای مختلفی قرار می گیرد.

نژاد گوشتی، نژاد پوستی، نژاد شیری و نژاد پشمی چهار دسته کلی از نژادهای گوسفند را تشکیل می دهد.می توان گفت، هر کدام از نژادهای گوسفندان به یک منظور خاصی پرورش داده می شود که در یک یا دو دسته از دسته های نام برده شده قرار می گیرند.

در ادامه مقاله برای آشنایی با انواع نژاد گوسفندان به بررسی نژادهای معروف در سراسر جهان می پردازیم تا از خصوصیات آن ها با خبر شویم.

 

آشنایی با انواع نژاد گوسفندان

 

انواع گوسفندان از نژادهای گوشتی

گوسفند سنگسری

گوسفند سنگسری جز یکی از بهترین گوسفندان برای تولید محصولات گوشتی می باشد که تقریباً ۶۰ درصد وزن آن گوشت است. اصالت این نژاد در حوالی سنگسر از استان سمنان می باشد. خصوصیات ظاهری گوسفند سنگسری شامل موارد زیر است:

  • دارای دنبه بسیار کوچک
  • قوچ و میش گوسفند سنگسری دارای شاخ نمی باشد.
  • به خاطر داشتن جثه ای کوچک نسبت به سایر نژادها می تواند مسافت زیادی را بپیماید.
  • مقاومت گوسفند سنگسری به خاطر زیست در مناطق کویری بسیار زیاد می باشد.

گوسفند رومانف

گوسفند رومانف به خاطر چند قلو زا بودن آن جز یکی از محبوب ترین نژادهای گوشتی می باشد که در تمام فصل های سال زاد و ولد می کند. با پرورش این نوع گوسفند می توان به درآمد خوبی رسید. این نژاد معمولاً در آب و هواهای سرد پرورش داده می شود و در کنار استفاده از گوشت آن می توان از پشم خیلی خوب این نژاد استفاده کرد.

گوسفند آواسی

گوسفند نژاد آواسی نیز از دسته گوسفند های گوشتی می باشد اما می‌توان در کنار استفاده از گوشت آن به منظور تولید شیر از آن بهره مند شد. با پرورش گوسفند آواسی می توان وزن آن را به ۴۰۰ کیلوگرم رساند.

انواع گوسفندان از نژاد پشمی

 

انواع گوسفندان از نژاد پشمی

 

گوسفند مرینوس

گوسفند مرینوس جز دسته گوسفندان از نژاد پشمی می‌باشد که در کشور اسپانیا پرورش داده می شود. این گوسفند به خاطر داشتن پشم مرغوب مورد محبوبیت زیادی قرار گرفته است. پشمی این نژاد بیشتر برای تولید انواع لباس های گرم لباس مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نژاد این است که طول پشم نژاد مرینوس به دو و نیم الی ۴ اینچ می رسد.

گوسفند لینکلن

بزرگ ترین گوسفند زنده انگلیسی، نژاد لینکلن است اما وزن آن در مقایسه با حجمی که دارد، بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم است. در واقع بیشتر حجم آن را پشم در بر می گیرد. رنگ بدن این نژاد کاملا سفید است.پشم این نژاد در صنعت بافندگی و طراحی بسیار کاربردی است و مورد استقبال خیلی ها قرار گرفته است. اما متاسفانه این نژاد در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

گوسفند فنلاندی

این نژاد گوسفند اصالت آن فنلاندی است و در همین کشور پرورش داده می شود. تمام بدن این نژاد به رنگ سفید است و جثه بسیار کوچکی دارد. قدرت زیست آن بسیار بالاست و به خاطر همین، می‌تواند برای مدت طولانی زنده بماند.

گوسفند نژاد سات داون

گوسفند نژاد سات یکی از قدیمی ترین نژادهای کشور انگلستان می باشد و خیلی زود چاق می‌شود اما درصد چربی آن بسیار بالاست.گوسفند های این نژاد دارای وزن های بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم و میش آن بین ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم وزن دارد.گوسفند نژاد سات دان بدون شاخ است و احتمال دوقلوزایی آن متوسط است.

آشنایی با انواع نژاد گوسفندان در ایران

 

آشنایی با انواع نژاد گوسفندان در ایران

 

در ادامه مقاله به آشنایی با انواع نژاد گوسفندان در ایران می پردازیم. از آنجا که کشور ما یک کشور بسیار گسترده است و دارای آب و هوای متفاوت و گوناگونی می باشد، نژادهای مختلفی از گوسفندان در کشور ما پرورش داده می شود.

همچنین درصد قابل توجهی از جمعیت کشور ما را مردمان عزیز روستایی و عشایری تشکیل داده اند که این دسته افراد برای کسب درآمد به پرورش انواع دام ها می پردازند و کارشان جز مهم ترین منابع کشوری محسوب می شود.اکثر نژاد گوسفندان ایرانی جزء نژادهای گوشتی قرار گرفته اند که در این قسمت به بررسی انواع نژادهای گوشتی در ایران می پردازیم.

برای آشنایی با انواع گوسفندان در ایران ادامه مقاله را دنبال کنید:

گوسفند قشقایی:

گوسفند قشقایی مربوط به استان‌های فارس کهگیلویه و بویر احمد می باشد. این گونه گوسفندان دارای شاخ هستند و وزن بین ۵۰ الی ۷۰ کیلوگرم را تشکیل می دهند. رنگشان به رنگ قهوه‌ای روشن است. در صورتی که تغذیه گوسفندان قشقایی با بهترین خوراکی های دامی انجام شود، این نژاد  بیش از ۱۵۰ گرم در هر دوره از پرورش به صورت روزانه اضافه خواهد کرد.

گوسفند تالشی:

گوسفندان از نژاد تالشی بیشتر در شمال کشور به خصوص در استان گیلان مشاهده می شود. این دسته از گوسفندان جز نژاد شیری می باشد و روزانه حدود ۳۰۰ گرم شیر تولید می کنند. گوسفند بالغ از این نژاد بیش از چهل کیلو وزن می گیرد که می تواند تا ۱۲۰ گرم دیگر نیز اضافه کند.

گوسفند مهربان:

این نژاد در استان‌های کردستان مرکزی و همدان و زنجان مشاهده می شود و جزء نژادهای گوشتی می باشد. گوسفندانی که از نژاد مهربان هستند، دارای وزن های سنگین می باشند که در کنار استفاده از گوشت آن می‌توان از پشم آن نیز بهره مند شد. رنگ این نژاد به رنگ های سفید شیری و خرمایی می باشد و لکه هایی نیز در قسمت از بدن آن دیده می شود.

گوسفند کردی:

گوسفندان از نژاد کردی در استان های کردستان و ایلام مشاهده می‌شود که دارای دنبه می باشند و از نژاد گوشتی به شمار می آید. احتمال دوقلوزایی آنها وجود دارد و با توجه به خوراک های دامی می تواند حدود ۱۶۰ گرم به صورت روزانه اضافه وزن داشته باشند.

گوسفند این نژاد به رنگ قهوه‌ای و سیاه است.گوسفندان نژاد کردی می‌توانند به صورت روزانه نیم کیلو شیر تولید کنند و به صورت سالیانه ۲ کیلو پشم داشته باشند. وزن گوسفند کردی نر بیش از ۵۰ کیلوگرم و ماده آن بیشتر از ۴۰ کیلوگرم می باشد.

گوسفند کردی

گوسفند شال:

گوسفند شال جز یکی از سنگین ترین نژادهای ایرانی می باشد. گوسفندان شال دارای دنبه هستند و درصد دوقلوزایی آن نسبت به سایر نژادها بالاتر است و حدود ۴۰ درصد احتمال زاییدن دوقلو برای این نژاد وجود دارد.

وزن گوسفند نر این نژاد نزدیک به ۷۰ کیلوگرم است و ماده آن می تواند بیش از ۶۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.این نژاد در ابتدا به رنگ سیاه متولد می شود و سپس به رنگ خاکستری با لکه های سفید بر روی پیشانی تغییر رنگ می دهد.

گوسفندانی که از نژاد شال هستند، به صورت سالانه حدود یک و نیم کیلو گرم پشم تولید می کنند و طول پشم آنها بیش از ۵ سانتی متر می باشد. افزایش وزن روزانه آن ها حدود ۱۳۰ تا ۲۴۰ گرم است.

گوسفند ماکویی:

گوسفندهای ماکوی در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی مشاهده می شود که رنگ این نژاد سفید رنگ است و با درصد مناسبی محصولات دامی تولید می کنند.گوسفند ماکویی می‌تواند به صورت روزانه ۶۵۰ گرم شیر تولید کند و در هر دور از پرورش حدود ۲۵۰ گرم اضافه وزن داشته باشد. وزن این نژاد بین ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم متغیر است.

گوسفند سنجابی:

گوسفند سنجابی در استان کرمانشاه پراکنده است و دارای گوشت و پشم بسیار مرغوب می باشد. میزان شیری که به صورت روزانه می تواند تولید کند، بیش از ۶۰۰ گرم است و جزء گوسفندان دنبه دار و سنگین وزن هستند.گوسفندان سنجابی به رنگ سفید و دارای لکه های قهوه ای دیده می شود. وزن نر این نژاد بیش از ۵۰ کیلوگرم وزن دارد و وزن ماده آن حدود ۵۴ کیلوگرم است.

گوسفند افشاری:

گوسفند افشاری

 

این نژاد به رنگ قهوه ای می باشد. اما می توان در تعداد بسیار کمی به رنگ های روشن و سفید از این نژاد پیدا نمود. این گوسفند در استان آذربایجان غربی و شرقی و نیز زنجان پرورش داده می شود. البته به این نکته هم دقت کنید که بره این نژاد  در ابتدا رنگ بدن آن تیره است اما بعد از چند ماه رنگ بدن آن روشن‌تر خواهد شد.

گوسفند زل:

گوسفندان از نژاد زل جز  گوسفندان گوشتی می باشند اما بدون دنبه هستند. این نژاد بیشتر در شمال کشور و در استان‌های گلستان و مازندران مشاهده می شود.این نژاد در طول روز حدود ۱۴۵ گرم وزن می گیرد و می‌توان به صورت سالانه نزدیک به ۲ کیلوگرم پشم تولید کند. طول دسته های پشمی نژاد زل حدود ۱۲ سانتی متر می باشد.رنگ این نژاد به رنگ های سفید یا سیاه می باشد.

گوسفند بلوچی:

گوسفند بلوچی جز یکی از نژادهای خاص و پرطرفدار گوسفندان ایرانی می باشد که در استان های مختلفی مانند کرمان، خراسان، یزد، سیستان و بلوچستان یافت می شود. گوسفندان بلوچی می‌تواند خاصیت چند قلو زایی داشته باشند و رنگ بیشتر آنها به رنگ سفید می باشد. این نژاد در طول روز می‌تواند حدود نیم کیلوگرم شیر تولید کند و می توان از گوسفند بلوچی به صورت سالانه بیش از ۲ کیلوگرم پشم گرفت.

خوب است بدانید گوسفندانی که از نژاد بلوچی هستند تنها تا ۴ الی ۵ ماه می توانند شیر تولید کنند.وزن نر این نژاد حدود ۴۰ کیلوگرم و ماده آن ۴۸ کیلوگرم می باشد.

گوسفند بهمنی:

گوسفند بهمنی جز نژادهایی می باشد که در حال منقرض است و بیشتر در مناطق کهگیلویه و بویراحمد مشاهده می شود.  گوسفندان بهمنی سفید رنگ هستند اما لکه های قهوه‌ای و سیاه نیز در بدن آنها وجود دارد و جثه آن بسیار ریز و بدون دنبه است.گوسفندان از نژاد بهمنی می توانند به صورت روزانه حدود ۳۰۰ گرم شیر تولید کنند و در هر دوره از رشد روزانه خود بیش از ۱۵۰ گرم وزن اضافه می کنند. پشم تولیدی سالیانه آن ها نزدیک به ۲ کیلوگرم می باشد.

چگونه می توان نژاد گوشتی گوسفندان ایرانی را تشخیص داد؟

چگونه می توان نژاد گوشتی گوسفندان ایرانی را تشخیص داد؟

 

همان طور که می دانید، نژادهای گوشتی به منظور استفاده از گوشت آن پرورش داده می شوند. بنابراین مسئله وزن گیری بیشتر در  نژادهای گوشتی اهمیت دارد.برای شناسایی گوسفندان از نژاد گوشتی باید به خصوصیات ظاهری آنها توجه کنید. معمولاً نژادهای گوشتی دارای خصوصیات زیر می باشند.

  • گردن کوتاه
  • کمری مستقیم
  • دارای جثه بزرگ شامل ساق پا ران، کمر و کپل ها
  • سینه بزرگ و گوشتی

اهمیت گوسفندان از نژاد پوستی

صنایع پشم و پوست جز یکی از صنایع بسیار مهم کشور ما به حساب می آید که بعد از صادرات نفت در جایگاه دوم قرار می گیرد. به همین خاطر، عده زیادی در این تجارت فعالیت می‌کنند و به پرورش گوسفندانی که از نظر پوست و پشم مرغوب هستند، می پردازند.

گوسفندان نژاد پوستی دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند که شامل دست و پاهای کشیده و بدن ظریفی می باشند. یکی از نژاد های معروفی که در کشور به منظور تولید پوست پرورش داده می شود، نژاد قره گل است.

این نژاد به خاطر داشتن پوست و پشم بسیار مرغوب مورد محبوبیت خیلی ها قرار گرفته است و پشم این گوسفند دارای تارهای بسیار نازک، رنگ خاص و مجعد می باشد و به دلیل کیفیت بالای آن در تولید بسیاری از لباس های گرم مانند پالتو، کلاه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.بعد از نژاد قره گل نژاد های دیگری هم به منظور تولید پشم مانند ماکویی و بلوچی در کشور ما پرورش داده می شود.

 

اهمیت گوسفندان از نژاد پوستی

اهمیت گوسفندان از نژاد شیری در کشور ما

گوسفندان از نژاد شیری مانند سایر نژادهای دیگر دارای ویژگی های خاص خود می باشد و برای تشخیص آن باید به ظواهر گوسفندان دقت کرد. گوسفندان از نژاد شیری دارای ویژگی‌هایی مانند بدن ظریف و لگن پهن هستند که یکی از ویژگی بارز گوسفند شیری، پستان های بزرگ و پر شیر آنها می باشد.

کلام آخر

در کلام آخر نیز باید بیان کنیم، گروه ما به نام الو گوسفند یک تیم است که در زمینه فروش دام به صورت آنلاین فعالیت می کند. و هدف آن در ارائه این مقاله این است که شما را با انواع نژاد گوسفندان چه در ایران و چه در جهان آشنا کند تا شما نیز از اهمیت این دام با خبر شوید.

در صورتی که تصمیم دارید، با توجه به اهداف مورد نظر خود، به پرورش هر یک از نژاد گوسفندان نام برده شده در این مقاله بپردازید، می توانید با تیم ما تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری در زمینه پرورش و نگهداری گوسفند به دست آورید.قیمت گوسفند زنده

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

 

گوسفند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *