علت چاق نشدن گوسفندان


 بیشتر دامپرورها به فکر چاره ای هستند که گوسفند زنده را سریع تر چاق کنند و به مرحله فروش برسانند. در حقیقت آن است که سلامت دام و محافظت از آن در زمینه پرورش گوسفند بیشتر اهمیت دارد. ما مقاله امروز به موضوع نکات مهم در چاق کردن گوسفند زنده پرداخته ایم. برای دانستن این موضوع با ما همراه باشید. سالم نگهداشتن و چاق کردن گوسفندان در مراحل پرورش، مهم ترین ویژگی یک دامپرور خوب است. برای این کار راه حل های بسیاری وجود دارد که قبل از آن باید علت چاق نشدن گوسفندان را بدانید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی راه‌حل های زیادی وجود دارد که می توان در زمینه چاق کردن گوسفند زنده به کار برد. در این مقاله به مبحث دلیل چاق نشدن آنها و کارهایی که می تواند به چاق شدن گوسفندان کمک کند، می پردازیم.

علت چاق نشدن گوسفندان

 

دلایل مختلف چاق نشدن گوسفند

علت های مختلفی برای چاق نشدن گوسفندان وجود دارد که در ادامه به هر یک از این علت ها پرداخته ایم.

گذراندن دوره های طولانی مدت بیماری

یکی از علت های اصلی که باعث می شود گوسفندان چاق نشوند گذراندن طولانی مدت دوره بیماری است. برای مثال، زمانی که گوسفند به بیماری خاصی مبتلا می‌شود، به دلیل خوردن مسکن های پی درپی از چاق آن جلوگیری می شود و برای طولانی مدت لاغر میماند.

بنابراین بهتر است قبل از این که گوسفندان دچار بیماری شوند توسط یک دامپزشک تحت مراقبت باشد.

نداشتن تغذیه مناسب

نداشتن تغذیه مناسب مهم ترین علت چاق نشدن گوسفندان است. سایر دام ها نیز مانند گوساله در صورتی که وعده های غذایی مناسب مصرف نکنند، لاغر می مانند.

بنابراین مهم ترین اصل در زمینه پرورش دام تهیه تغذیه مناسب برای آنهاست.

زمانی که دامپرور از تغذیه ای که بدون مواد مغذی، ویتامین ها و پروتئین ها باشد استفاده کند، نه تنها برای آن سودی ندارد، بلکه باعث ضرر مالی نیز می شود.

دلایل مختلف چاق نشدن گوسفند

 

راهکارهای مناسب برای چاق کردن گوسفندان

همان طور که گفتیم، علت اصلی لاغری دام تغذیه نا مناسب است. بنابراین برای چاق کردن گوسفندان تنها کاری که می توان کرد تهیه مناسب ترین غذا است. بنابراین در این قسمت به راهکارهای مناسب در زمینه تهیه غذای مفید می پردازد.

تامین مواد قندی گوسفند با خوردن تفاله و ملاس چغندر

گوسفندان با مصرف تفاله و ملاس چغندر که از تجزیه مواد قندی کارخانه درست می شود، می توانند مقدار زیادی از نیازشان به مواد قندی خود را تامین کنند.

تامین انرژی روزانه با استفاده از دانه جو

مصرف دانه جو برای گوسفندان کمک می کند تا انرژی روزانه خود را تامین کنند. این دانه به صورت بلغور شده به دام داده می شود.

همانطور که می دانید، دانه جو بر پایه غلات است و اهمیت غلات در وعده های غذایی بسیار اهمیت دارد.

استفاده از مواد پروتئینی برای رشد بهتر

برخی از کنجاله های روغنی مانند دانه سویا و تخم پنبه می‌تواند در رشد گوسفندان بسیار کمک کند و در وزن گیری آن ها بسیار موثر است.

پس اگر به دنبال وزن بیشتر گوسفندان هستید حتما این مورد را در مواد غذایی آنها قرار دهید.

استفاده از مواد پروتئینی برای رشد بهتر

 

تامین مواد معدنی با استفاده از نمک

برای تامین مواد معدنی، سدیم، کلسیم، آهن و فسفر دام های زنده بیشتر از نمک استفاده می کنند. بنابراین برای پرورش گوسفندان هرگز تامین مواد معدنی را فراموش نکنید.

پرورش گوسفندان و عوامل تاثیرگذار آن

مهم ترین نکته‌ای که برای دامپروران در زمینه پرورش گوسفندان وجود دارد، افزایش وزن است. هر چقدر سن گوسفند خریداری شده کمتر باشد سرعت رشد آن بیشتر است. در واقع مهم ترین عامل در سرعت وزن گیری رسیدن به سن بلوغ است.  گوسفندان تا سن بلوغ رشد صعودی دارند. اما بعد از آن، با کاهش رشد روبرو می شود. به همین خاطر، دامپروران در ابتدا بره های کم سن خریداری می کنند.

برای رسیدن به موفقیت در این عرصه نیاز است تجربه کار و مهارت لازم را به دست آورید. از آنجایی که پرورش گوسفندان در کشور ما جز یکی از اصلی ترین شغل ها به شمار می آید، بنابراین سرمایه گذاری در این عرصه نیاز به دانش کافی دارد.

مهم ترین فاکتور اصلی، انتخاب نژاد است

مهم ترین فاکتور اصلی که در زمینه پرورش دام باید در نظر گرفت، انتخاب بهترین نژاد است. همانطور که می دانید، هر کدام از نژاد ها دارای خصوصیات و ویژگی های ظاهری می باشد.

به طور کلی، گوسفندان به سه دسته اصلی نژاد گوشتی، پشم و پوست تقسیم‌بندی شده اند. در صورتی که قصد دارید در زمینه تولید گوشت فعالیت کنید، باید نژادی انتخاب کنید که در دسته نژاد گوشتی قرار گرفته باشد تا بتوانید به وزن گیری ایده‌آل در پرورش آنها برسید.

برای مثال، در کشورما نژاد افشاری به عنوان یکی از بهترین نژاد ها در دسته گوشتی قرار دارد. چرا که این نژاد رشد بسیار خوبی دارد و در برابر بسیاری از بیماری ها مقاوم تر است. همچنین در شرایط سخت و در برابر انواع بیماری ها به  خوبی رشد می کند. بنابراین انتخاب این نژاد می تواند از نظر اقتصادی مناسب تر باشد.

پرورش گوسفندان و عوامل تاثیرگذار آن

 

وزن گیری بهتر جنس نر گوسفند

نکته دیگری که در وزن گیری بهتر گوسفند می توان به آن اشاره کرد، انتخاب جنس نر است. در واقع گوسفند نر نسبت به جنس ماده وزن گیری بهتری دارد و گوشت آن از درصد چربی کمتری تشکیل می شود. گوشتی که از درصد چربی کمتری تشکیل شده است، ارزش بیشتری نسبت به گوشت چربی دار دارد. بنابراین پرورش جنس نر گوسفند می‌تواند در سوددهی بیشتر کمک کند و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر است.

زمان مناسب پرورش و تاثیر آن بر روی چاق شدن گوسفندان

یکی از مهم‌ترین نکات در زمینه پرورش گوسفندان و تاثیر مستقیم بر روی چاق شدن آنها زمان مناسب پرورش است. در واقع گوسفندانی که تازه به دنیا آمدن رشد سریع تری دارند و تا رسیدن به مرحله رشد بهترین پتانسیل رشد خود را نشان می‌دهند.

پس اگر قصد دارید بره تازه به دنیا آمده را خریداری کنید، بهتر است در فصل بهار اقدام کنید. چرا که اوایل بهار و اواخر زمستان فصل تولید مثل گوسفندان است.

بهتر است برای شروع بره سه ماه خریداری کنید و تا رسیدن زمان بلوغ از آن ها نگهداری نگهداری کنید و نگه داشتن بیش از حد آنها باعث ضرر مالی شما می شود.

به طور کلی، دوره پرورش گوسفندان بین ۹۰ الی ۱۲۰ روز می باشد.

زمان مناسب پرورش و تاثیر آن بر روی چاق شدن گوسفندان

 

تزریق هورمون و تحریک رشد گوسفند

هورمون رشد به عنوان پیام رسان در کل بدن در حال گردش است و وظیفه رشد، نمو و تولید مثل  دارد. به همین خاطر، ترشح هورمون رشد در روند رشد گوسفندان تاثیر مستقیم می گذارد. اما در واقعیت این هورمون از غده هیپوفیز به مقدار کمی ترشح که برای ترشح بیشتر از تزریق هورمون های مصنوعی کمک گرفته می شود.

با ترشح هورمون از طریق این روش، باعث می شود که ضریبی در کنار فروش و تولید شیر آن ها قرار بگیرد و از نظر اقتصادی بسیار کمک کننده می باشد.

امروزه دامداران زیادی از این روش برای چاق کردن گوسفند استفاده می کنند. اما نکته ای که باید در مورد آن باید دقت کرد این است که حدود دو هفته قبل از ذبح کردن گوسفند باید تزریق هورمون متوقف تا اثرات آن از بدن دفع شود.

مهم ترین نکات در پرورش گوسفندان

مطمئنا شما با خرید بره شیر قصد دارید به بهترین سودآوری برسید. اما در این مبحث چگونگی گذراندن دوره پرورش بسیار اهمیت دارد. بنابراین با رعایت یکسری نکات و کمک گرفتن از افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند، می توان در دوره ۹۰ الی ۱۰۰ روزه به بهترین نتیجه رسید.

در حقیقت اگر می خواهید به سودآوری بهتری برسید تهیه تغذیه سالم را هیچ گاه فراموش نکنید. بنابراین سعی کنید، کار خود را اصولی شروع و سلامت دام خود را حفظ کنید تا مرغوب ترین محصولات دامی بدست آید.

مهم ترین نکات در پرورش گوسفندان

 

در ادامه مقاله به بررسی یک سری نکات مهم در دوره پرورش گوسفندان می پردازیم.

  • در طول دوره پرورش محیط نگهداری آنها را ضدعفونی کنید و تا حد امکان جایگاه آنها را تمیز نگه دارید.
  • در هر دوره باید آب مورد استفاده دام به آزمایشگاه برده شده تا از نظر وجود املاح مورد نیاز بررسی شود.
  • هرگز فراموش نکنید، قبل از خرید دام، میزان علوفه مورد نیاز را برای گوسفندان تهیه کنید و از یک متخصص تغذیه در این زمینه کمک بگیرید تا به بهترین شکل تغذیه مورد نیاز را برای دام فراهم کنید.
  • درصد بیشتر مواد غذایی گوسفندان را علوفه و کنسانتره تشکیل می دهد. در صورتی که میزان کنسانتره بیشتر از علوفه باشد، گوسفندان رشد بهتری دارند. اما به خاطر گران قیمت تر بودن کنسانتره دامداران ترجیح می دهند به میزان مورد نیاز این مواد غذایی را تامین کنند.
  • سعی کنید برای نگهداری گوسفندان برنامه دقیقی برای خود تنظیم کنید. برای مثال، تنها در فصل تابستان بره های شیری را خریداری کنید و تنها از نژاد خاصی مانند نژادهای افشاری و بلوچی که جزء بهترین نژادهای گوشتی در ایران هستند استفاده کنید.
  • با نگهداری هر کدام از این نژادها و رعایت نکات مهم در پرورش آنها می توان در یک دوره تا ۵۰ کیلوگرم وزن رسید.

 

مهم ترین نکات در پرورش گوسفندان

کلام آخر

حال که اطلاعات خوبی در زمینه نکات مهم در چاق کردن دام‌ها و علت چاق نشدن گوسفندان بدست آوردید، خوب است با گروه ما یعنی الو گوسفند نیز آشنا شوید. گروه الو گوسفند در زمینه فروش انواع دام ها به صورت غیر حضوری فعالیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

 

 

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *